Na placu Wolności, podczas prac budowlanych związanych z przebudową skrzyżowania na rondo, odsłonięto fragment ceglanego muru. Prace zostały wstrzymane do czasu ekspertyzy.

Obserwuj nas:

Sprawcą zamieszania jest fragment odsłoniętego muru, który wstępnie został datowany na XIX wiek (a więc ciężko jeszcze mówić o oficjalnych datowaniach). Odkrycie to miało miejsce w trakcie przełożenia wodociągu, a wstępne oględziny wykazały, że może to być pozostałość po piwnicy znajdującego się w tym miejscu budynku.

W związku z tym prace budowlane zostały wstrzymane do czasu, aż o znalezisku wypowiedzą się archeolodzy. Ich przyjazd zaplanowano na przyszły tydzień.

W sytuacjach, gdy podczas prac ziemnych odkrywane są zabytki, kluczową rolę odgrywają archeolodzy. Ich zadaniem jest przeprowadzenie szczegółowych badań i dokumentacji znalezisk, co pozwala na określenie ich znaczenia historycznego oraz stanu zachowania. Mogą zlecić dodatkowe badania, które pomagają w ustaleniu chronologii odkrytych obiektów. W przypadku znalezienia cennych artefaktów, mogą być konieczne dalsze prace wykopaliskowe, co może opóźniać realizacje inwestycji. Odkrycie zabytków może mieć też istotny wpływ na harmonogram czy koszty prowadzonej budowy.

Nieoficjalnie mówi się, że odkrycie nie ma ogromnego, pod historycznym kątem, znaczenia, ale prace zostały wstrzymane na czas niezbędny do przeprowadzenia badań archeologicznych. Oczywiście wiąże się to z wydłużeniem terminu zakończenia projektu – przynajmniej pierwszej jego części, czyli budowy ronda. Plotki o planach wybudowania go do końca listopada mogą okazać się mijające się z realiami.

W przypadku stwierdzenia dużej wartości historycznej znalezisk, mogą pojawić się także nowe wymogi dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego, co może wpłynąć na projektowane zagospodarowanie terenu.

Odkopanie fragmentu muru rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. O ile nie bez znaczenia jest opinia archeologów, tak mieszkańcom nasuwają się wątpliwości: komu na rękę jest opóźnienie w realizacji, czemu ten mur nie został odkryty wcześniej, czy co się stanie, jeśli archeolodzy wyrażą opinię o konieczności zachowania muru w obecnym stanie. Na te i kilka innych pytań redakcja postanowi uzyskać odpowiedzi w najbliższym czasie.

fot. UM Zduńska Wola