Mimo niepogody, inscenizacja bitwy z 1939 roku przyciągnęła tłumy widzów. Zobaczcie, jak wyglądało to wydarzenie w moim obiektywie.
Wydarzenie, zorganizowane przez Powiat Zduńskowolski oraz Gminę Zapolice, nie poddało się presji warunków atmosferycznych. Tłumy widzów śledziły akcję, której narrację powierzono dyrektorowi MDK, Pawłowi Perdkowi.
Na polach w Beleniu zobaczyliśmy ponad 160 rekonstruktorów z ponad dwudziestu grup rekonstrukcyjnych. Były stroje i pojazdy charakterystyczne dla czasów II wojny światowej, a dzięki pirotechnikom mogliśmy zobaczyć imponujące wybuchy. Niestety ze względu na pogodę nie udało się zorganizować przelotu samolotu.
Uczestnicy żywej lekcji historii mogli natomiast skorzystać z atrakcji na licznych stoiskach: od Kół Gospodyń Wiejskich po policję, sieradzki Zakład Karny czy łaskich żołnierzy.
Mimo niesprzyjającej aury, zarówno organizatorzy, rekonstruktorzy, zaproszeni goście oraz widzowie, zgodnie potwierdzili: wydarzenie było dużym sukcesem. Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego, na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń powiatowych.
Pozostaje jedynie liczyć, że w kolejnych latach uda się organizować takie inscenizacje z jeszcze większym rozmachem.
zdjęcia: Marcin Kowalski












































