Przebudowa Pasażu Rajczaka, nowe autobusy elektryczne i kolejne termomodernizacje. Zduńska Wola w ramach porozumienia otrzyma prawie 70 milionów złotych na między innymi te cele.
W Sieradzu, 12 listopada 2024 roku, podpisano ważne porozumienie dotyczące współpracy samorządów w ramach Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). To strategiczne porozumienie, które obejmuje miasta i gminy Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sieradz – Zduńska Wola – Łask (miasta Sieradz, Zduńska Wola, Łask, Szadek oraz gminy Sieradz, Zduńska Wola, Zapolice, Wodzierady, Buczek i Sędziejowice), otwiera drogę do pozyskania znaczących funduszy unijnych na lata 2021-2027. Sama Zduńska Wola, jako jeden z kluczowych uczestników tego projektu, planuje zainwestować około 68 milionów złotych w różnorodne przedsięwzięcia.
Planowane inwestycje w powiecie
Miasto Zduńska Wola zamierza wykorzystać pozyskane środki na realizację kilku kluczowych projektów:
- Zakup autobusów elektrycznych dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Zduńskiej Woli.
- Rozbudowa infrastruktury turystycznej, w tym:
- Przebudowa alei Feliksa Rajczaka (pasaż Rajczaka).
- Przebudowa terenu kempingu przy ul. Prof. Tadeusza Kobusiewicza.
- Budowa parku linowego oraz pawilonów nad Kępiną.
- Budowa ścieżki rowerowej w ramach szlaku turystycznego.
- Odbudowa rowów melioracyjnych oraz systemu odwodnienia miasta.
- Termomodernizacja sześciu budynków miejskich, które obejmują 72 mieszkania.
Gmina Zduńska Wola:
1. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w gminie.
2. Inwestycje w rozwój infrastruktury turystycznej.
3. Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie gminy.
Gmina Zapolice:
1. Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie gminy.
2. Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej na terenie gminy.
3. Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Aktywnej Doliny Rzeki Warty poprzez inwestycje w infrastrukturę turystyczną i kulturalną.
Gmina i Miasto Szadek:
1. Inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej gminy.
2. Inwestycje w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych lub usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych.
3. Inwestycje w infrastrukturę służącą do wytwarzania energii elektrycznej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych, wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE gminy.
4. Inwestycje dotyczące m.in. systemów obserwacji i łączności przeciwpożarowej (np. maszty, dostrzegalnie pożarowe, urządzenia telewizji przemysłowej do obserwacji).
Łączna wartość projektów planowanych przez samo miasto Zduńska Wola wynosi ponad 68 milionów złotych, co znacząco wesprze planowane przez samorząd inwestycje. Jak podaje Urząd Miasta Zduńska Wola:
Umowa powołująca Związek ZIT została zawarta 8 października 2021 roku. Jednym z zadań związku jest przygotowanie dokumentów strategicznych niezbędnych do ubiegania się o unijne dofinansowanie.
Obszar dofinansowania „Fundusze europejskie dla mobilnego Łódzkiego” obejmuje między innymi działania zmierzające w kierunku gospodarki zeroemisyjnej, promowania czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich oraz zrównoważonej mobilności miejskiej.
Miejskie Obszary Funkcjonalne zostały wskazane, jako beneficjenci unijnych funduszy w przygotowanej przez zarząd województwa łódzkiego i przyjętej przez Sejmik Województwa Łódzkiego Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030. Dla MOF w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej przewidziano wsparcie w postaci Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Miejski Obszar Funkcjonalny Sieradz – Zduńska Wola – Łask to sposób na pozyskanie unijnych pieniędzy na projekty ekologiczne czy inwestycje. W perspektywie na lata 2021-2027 do podziału jest około 52 miliony euro.
W ramach priorytetu „Fundusze europejskich dla zielonego łódzkiego” na działania dotyczące efektywności energetycznej przewidziano 7,8 mln euro, a na odnawialne źródła energii 6,3 mln euro. Z kolei na inwestycje mające służyć dostosowaniu do zmian klimatu i zapobieganiu klęskom i katastrofom 7,8 mln euro. Na ochronę przyrody zaplanowano 2,2 mln euro. Na inwestycje w ramach działania mobilność miejska zaplanowano rozdysponować 9,2 mln euro, a na działanie kultura i turystyka przewidziano 18,2 mln euro.
fot. UM Zduńska Wola