Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądało życie w naszym mieście 200 lat temu? Teraz młodzi Zduńskowolanie mają szansę to odkryć dzięki miejskiej bibliotece.

Obserwuj nas:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Zapomniana codzienność” w ramach programu Patriotyzm Jutra. To prawdziwa gratka dla nastolatków w wieku 14-15 lat.

Co czeka młodych odkrywców historii?

Projekt to nie tylko suche fakty, ale prawdziwa przygoda z historią. W programie znalazły się:

  • Ciekawe wykłady historyczne
  • Gra terenowa „Śladami zduńskowolskich przemysłowców”, która odbędzie się 24 września
  • Warsztaty tkackie „Krajka, tkanie na bardku” – szansa na zostanie prawdziwym XIX-wiecznym rzemieślnikiem, zaplanowane na 18 października
  • Warsztaty „Fabryczna Zduńska Wola” – gdzie młodzież będzie mogła wcielić się w rolę architektów i budowniczych – te warsztaty najprawdopodobniej odbędą się na przełomie października i listopada

Na deser czeka prawdziwa wisienka na torcie – wystawa historyczna z autentycznymi eksponatami z XIX wieku, w trakcie której młodzi historycy będą mogli dotknąć przeszłości.

Historia ożywa na naszych oczach

W maju i czerwcu 2024 roku uczniowie szkół podstawowych z Zduńskiej Woli i okolic mieli okazję przenieść się w czasie. Dyrektor Muzeum Historii Miasta, Tomasz Polkowski, zabrał ich w fascynującą podróż do XIX-wiecznego świata zduńskowolskich tkaczy.

Młodzież dowiedziała się, jak wyglądało codzienne życie w rytmie fabrycznej pracy i jak tkactwo wpłynęło na rozwój naszego miasta. Drugi wykład „Szlakiem zduńskowolskich fabryk” odkrył przed nimi tajemnice dawnych zakładów przemysłowych i ludzi, którzy nimi zarządzali.

Projekt „Zapomniana codzienność” to nie tylko lekcja historii, ale prawdziwa przygoda z przeszłością. Dzięki dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski w Warszawie, młodzi zduńskowolanie mają szansę odkryć swoje korzenie i docenić bogactwo kulturowe swojego miasta. Kto wie, może wśród nich kryje się przyszły historyk lub muzealnik?

zdjęcia: MBP Zduńska Wola

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: