Co wydarzyło się w muzeum, co zrobił Urząd Miasta oraz co działo się w Karsznicach.
Ukazało się pierwsze wydanie zduńskowolskiego rocznika muzealnego. Autorami opracowań historycznych są pracownicy Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola: Tomasz Polkowski, Daniel Buszyński, Gabriela Górska oraz Marta Mieszkowska. W roczniku znalazły się bogato ilustrowane artykuły dotyczące różnych aspektów życia miasta. Na 185 stronach przeczytać można między innymi o historii kolei w mieście, o ewolucji miasta na przestrzeni wieków czy o początkach kina w Zduńskiej Woli.
Ruszył miejski program Stop Smog, w którym chętni mogę uzyskać dofinansowanie do 7 tysięcy złotych na wymianę starego pieca węglowego na nowoczesne źródło ciepła. To kontynuacja miejskiego programu, a w tym roku ponad setka Zduńskowolan może liczyć na pieniądze z niego.
Nawet 10 lat odsiadki grozi 34-latkowi, u którego zduńskowolscy policjanci znaleźli w plecaku dwa kilogramy metaamfetaminy. Był już notowany, a policjanci nie wykluczają teraz kolejnych zatrzymań.
W czwartek, w Kawiarni Literackiej odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Klub Literacki ,,Topola”. Zduńskowolskie poetki: Lilla Latus, Katarzyna Siuta i Anna Andrych rozmawiały o poezji, pokonywaniu granic i o celebrowaniu piękna życia w każdej jego odsłonie.
W środę, 2 kwietnia 2025 odbyła się konferencja „ Twarz autyzmu” Zorganizowana została z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Wydarzenie zgromadziło specjalistów z dziedziny psychiatrii, psychologii i terapii, a także osób, które na co dzień zmagają się z wyzwaniami wynikającymi z autyzmu. Uczestnicy wysłuchali fachowych wystąpień i autentycznych historii, które na długo pozostaną w pamięci. Organizatorami wydarzenia byli między innymi: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Szpital Wojewódzki w Sieradzu.
Wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola realizuje projekt zatytułowany „Pociąg do lokalności: Osiedle Karsznice w przestrzeni, doświadczeniu i pamięci”. W czwartek zostało zawarte porozumienie w tej sprawie. Do najbliższego piątku studenci będą podpytywać mieszkańców Karsznic o ich życie na kolejowym osiedlu, a na koniec ukazać ma się publikacja podsumowująca zebrane historie.
Kilkuset nauczycieli z całej Polski, dyrektorów szkół, ale także rodziców czy uczniów zjawiło się by wspólnie debatować o tym, jak szkoła musi się zmienić, by uczniowie chcieli się uczyć, a nauczyciele chcieli wykonywać ten zawód. Konferencja empatyczna edukacja, empatyczna polska, której pomysłodawczynią jest Anna Szulc – nauczycielka matematyki z 1LO w Zduńskiej Woli, odbyła się pod koniec ubiegłego tygodnia. Były wykłady kilkudziesięciu naukowców, a także warsztaty dla uczestników.
3 kwietnia odbyła się rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi. Zaangażowane strony zaskarżyły decyzję sieradzkiego SKO w sprawie spalarni śmieci. Stowarzyszenie Zielona Wola podkreśla, że nie jest to koniec walki i sprawa najprawdopodobniej trafi dalej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przypomnijmy, że równolegle do walki w sądzie administracyjnym, rękawice w sporze podjęli także radni miejscy, którzy zdecydowali o uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni – który określa, jak i co może być na danym terenie budowane.
Dla mieszkańców Zduńskiej Woli dbających o zdrowie przygotowano wydarzenie „200 lat w dobrym zdrowiu”, jakie odbyło się w sobotę na terenie MOSiRu. Mieszkańcy mogli poddać się bezpłatnym badaniu, a także posłuchać wykładu czy skonsultować z przedstawicielami zawodów medycznych. Przygotowano stoiska i porady specjalistów z dziedziny medycyny i zdrowia, a także organizacji i stowarzyszeń, które zajmują się promocją zdrowia.
Festiwal Sportów Miejskich to zajęcia, jakie zorganizowano dla aktywnej młodzieży na pumptrucku. Do uprawiania sportów miejskich zachęcała Skate Culture Foundation z Krakowa. Uliczne sporty można było bezpiecznie ćwiczyć pod kierunkiem instruktorów.
Z kolei w Karsznicach w piątek „rolowali pesel” – na rolkach, hulajnogach, deskach i rowerach. Niezależnie od wieku, można było pod okiem instruktora nauczyć się jak bezpiecznie jeździć i jak bezpiecznie upadać… A przede wszystkim, jak dobrze się bawić.
Z zapowiedzi: zbliżająca się wystawa „Spokój w chaosie” Kingi Witczak, jaką od soboty będzie można oglądać w ratuszu. Wystawa rysunków tradycyjnych i cyfrowych ma na celu zaprezentować wypracowane umiejętności oraz ukazanie jak w natłoku codziennych obowiązków i nieustannego potoku myśli artystka znajduje chwilę relaksu i ukojenia. Wernisaż w sobotę o godzinie 16:00.