Młodzież posadziła buki w biodegradowalnych donicach, produkowanych przez portugalski startup. W mieście poza lasem może też wyrosnąć fabryka ekodonic.

Obserwuj nas:

Wyhodowane w polskiej szkółce roczne buki dotarły do Zduńskiej Woli nie w plastikowych, ale w biodegradowalnych donicach. To innowacyjny produkt, który powstał w Portugalii.

W lesie wokół stadionu miejskiego przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 5 posadziła 450 sadzonek buków. Drzewka pochodzą z polskiej uprawy szkółkarskiej. Przyjechały do Zduńskiej Woli w specjalnych pojemnikach pomysłu portugalskiej firmy. Nowatorskie biodegradowalne doniczki – kontenery mieszczą po 45 sadzonek. To jeden z testowanych produktów startupu, jaki wybrał Zduńską Wolę na miejsce pilotażu swoich wyrobów.

Do jego produkcji wykorzystujemy tylko odpady z upraw roślin i grzybów. Nie używamy włókna koksowego czy torfu, bo ich pozyskiwanie nie wpływa pozytywnie na środowisko. Drzewko wkopuje się razem z donicą, która rozkłada się w glebie i dostarcza potrzebnych do wzrostu minerałów.  Produkt może poważnie ograniczyć zużycie plastiku. – Dziś kupujemy roślinkę w plastikowej osłonce i zaraz po przesadzeniu jej, opakowanie wyrzucamy do śmietnika. Nasze rozwiązanie to ekoalternatywa.

Pedro Mendes, pomysłodawca ekodoniczek, twórca startupu Spawnfoam

Portugalczycy testują w Zduńskiej Woli swój innowacyjny produkt w ramach programu Poland Prize, który wspiera rozwój w Polsce zagranicznych startupów. Miasto otrzymało drzewka w biodoniczkach za darmo.

To kolejna z innowacji, która pozytywnie wpływa na życie zduńskowolan, na którą nie wydajemy ani złotówki. To efekt naszego otwarcia na współpracę ze startupami, również tymi z zagranicy – mówił na konferencji Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Las będzie symbolem współpracy polsko-portugalskiej na setki lat.

Współpraca ze startupem Spawnfoam rozpoczęła się wiosną 2023 roku. Z okazji pierwszego dnia wiosny Portugalczycy przygotowali dla zduńskowolan 100 biodegradowalnych doniczek z nasionami ziół. Zostały rozdane mieszkańcom na ulicach miasta.

Z kolei do pięciu zduńskowolskich przedszkoli w kwietniu trafiło trzysta innowacyjnych zestawów ekodoniczek, które posłużyły do przeprowadzenia ekologicznych warsztatów. Dzieci zasiały nasiona polskich ziół w portugalskich doniczkach wyprodukowanych z kompostu.

Startup Spawnfoam powstał w 2013 roku. Jego celem stało się przedstawić alternatywę dla tworzyw sztucznych oraz materiałów ropopochodnych. Proponuje wyroby biodegradowalne pochodzenia organicznego. Spawnfoam jest firmą biotechnologiczną, która wyróżnia się na rynku innowacjami technologicznymi w zakresie rozwoju biomateriałów.

Poza lasem w Zduńskiej Woli może też wyrosnąć fabryka innowacyjnych doniczek. Startup analizuje stworzenie w Polsce oddziału, który produkowałby ekologiczne osłonki do roślin na rynek Europy Środkowo-Wschodniej i Niemiec. Do tego potrzeba jednak surowca.

O potencjalnej współpracy Portugalczycy rozmawiają już z lokalnymi przedsiębiorcami.

Skontaktowaliśmy portugalskich partnerów z hodowcami grzybów. To właśnie z organicznych odpadów z tej produkcji startup chce wytwarzać donice. Dołożymy wszelkich starań, by fabryka powstała w Zduńskiej Woli, zwłaszcza, że dzięki doskonałemu położeniu przy drogach szybkiego ruchu i magistrali kolejowej można stąd łatwo transportować produkty na rynki zagraniczne.

Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli

Sadzenie 450 buków zbiegło się w czasie z protestem mieszkańców i władz Zduńskiej Woli przeciwko planom wycinki dojrzałych drzew w Lesie Paprockim. Lasy Państwowe tłumaczą, że działają na podstawie Planu Urządzenia Lasu zatwierdzonego przez Ministra Środowiska. Wzbudza to obawy Urzędu Miasta, bo Las Paprocki to płuca Zduńskiej Woli. Tym ważniejsze, że aktywnie walczy się tu ze smogiem. W obronie drzew mieszkańcy organizują spacery po lesie, stanowisko do Lasów Państwowych skierowali też miejscy radni.

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: