Szlak zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego

Trasy i mapka wykonane przeze mnie. Opisy i zdjęcia fabryk pochodzą ze strony Urzędu Miasta Zduńska Wola (www.zdunskawola.pl). Jeśli masz ochotę wykorzystać mapy, trasę, robić zrzuty ekranu czy cokolwiek… daj znać – a jeśli już je „pożyczasz”, to chociaż dopisz, że znalazłeś to na stronie mojazdunskawola.pl!

Długość trasy pieszej: ok. 5km.
Długość trasy samochodowej: z zaznaczonego parkingu, ok. 7,5km w jedną stronę

„Szlak Fabryczny. XIX i XX-wieczne fabryki Miasta Zduńska Wola” to projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Zduńska Wola. Specjalnymi tablicami informacyjnymi oznaczono budynki, w których działały największe zduńskowolskie fabryki.

Trasa piesza, którą zaproponowano przy realizacji projektu jest dla mnie nieco…. Mało sensowna, zwłaszcza dla przyjezdnych. Dlatego na powyższej mapce zaproponowałem swoją trasę, pozwalającą spokojnie dotrzeć do wszystkich miejsc i wrócić do punktu startu. Spacer będzie też przyjemniejszy dla oka niż ten zaproponowany w oficjalnych materiałach.

Cały szlak podzieliłem na dwie części: pieszą i samochodową. Drugi fragment głównie dlatego, że projekt objął sobą także parowozownię w Karsznicach. Pieszo z centrum do Karsznic, zwłaszcza wzdłuż przelotówki na Łask… Niestety jest słabym pomysłem.

Dla przyjezdnych, wybrałem spokojny, duży parking w centrum miasta. Rozpoczynając trasę z tego miejsca, idąc w jedną lub drugą stronę, nie będzie problemu z powrotem do tego samego miejsca. Rodziny z dziećmi będą spokojne, bo w centrum, po kilkukilometrowym spacerze będzie można znaleźć budki z lodami, mamy mały kompleks handlowy w bezpośredniej okolicy, obok park miejski (który w oryginale w ogóle był pominięty a szkoda) i prawie na każdym etapie spaceru restauracje, w których można dobrze zjeść (po listę lokali i aktualne ich menu, zapraszam tutaj, natomiast jeśli chcecie sprawdzić, gdzie warto zjeść chociaż raz, będąc w Zduńskiej Woli, odsyłam do wpisu powstałego kilka sezonów temu).
Po spacerze można znów wsiąść do samochodu i pojechać do Karsznic (po drodze mijając zabytkową lokomotywę), ominąć zatłoczone osiedle i wygodnym łącznikiem z trasą S8 zjechać niemal do samej parowozowni.

Strony: 1 2 3