Forum rozpoczęło się w piątek, 6 października, w filii MDK Karsznicach. Omawiano na nim szanse rozwoju miasta i regionu w związku budową portu multimodalnego.

Obserwuj nas:

VII Regionalne Forum Gospodarcze zorganizowane zostało przez powiat zduńskowolski przy udziale miasta Zduńska Wola. Uczestnicy spotkali się w Karsznicach, w miejscu które jest także symboliczne ze względu na powstający tam właśnie terminal przeładunkowy budowany przez PKP Cargo Terminale.

W filii Miejskiego Domu Kultury na osiedlu Karsznice dyskutowano o roli transportu w rozwoju regionu i miasta, a także o szansach jakie daje Zduńskiej Woli układ komunikacyjny i korzystne położenie. Zastanawiano się między innymi jak spowodować, by korzyści z portu multimodalnego nie zostały zmarnowane i co jeszcze samorządy mogą zrobić, by przyczynić się do sukcesu inwestycji.

Podczas forum dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola Tomasz Polkowski przedstawił historię powstania linii kolejowej Śląsk – Porty i osiedla Karsznice, które obchodzi 90 – lecie. Przypomniał, że już  podczas budowy osiedla doceniono potencjał połączenia magistrali węglowej z koleją warszawsko – kaliską.

Z kolei o sieci transportowej i atutach regionu mówił dr Michał Tumielewicz. Atuty rozwoju to skrzyżowanie szlaków kolejowych i drogowych północ – południe, a co z tego wynika rozwój centrów magazynowych i multimedialnych.

Dr Radosław Wojtczak, prezes kopalni Ogorzelec oraz dyrektor projektu Terminala Multimodalnego w Karsznicach przekonywał, że transport intermodalny i logistyka to przyszłość, od której nie da się uciec.

Rozwój Stref Gospodarczych omówił natomiast Jarosław Wojdełko, kierownik Centrum Nowoczesnych Inwestycji z Urzędu Miasta Radomsko.

Na forum znalazło się także miejsce dla firmy Agromex, która w oparciu o terminal w Karsznicach i swoją bazę w pobliżu węzła S8, zamierza rozwijać sieć transportową do Rotterdamu i dalej do Wielkiej Brytanii.

Wicestarosta Wojciech Rychlik poprowadził także panel dyskusyjny na temat przyszłości transportu i możliwości wykorzystania portu multimodalnego, o którego budowę samorządy powiatu i miasta zabiegały od dziesięciolecia. Oceniano czy zbudowanie terminalu przeładunkowego wreszcie da impuls do rozwoju gospodarczego i przyciągnie inwestorów na około 150ha terenów wokół.

Partnerstwo Publiczno-Prywatne w małych i średnich miastach omówił wiceprezydent Zduńskiej Woli Paweł Szewczyk. Przekonywał, że to może być droga do przeprowadzania inwestycji, na które samorządy nie są w stanie same się porwać. Nie jest łatwa, ale warto wysiłek podjąć. Jak mówił, do tego by sukces osiągnąć daleka droga, ale trzeba umieć na nią wejść.

Korzyścią jest to, że Partnerstwo Publiczno-Prywatne skraca drogę realizacji inwestycji, a przy tym nie zwiększa wskaźnika zadłużenia samorządu. PPP są możliwe do zrealizowania, ale trzeba jasno wytłumaczyć mieszkańcom korzyści, a Krzysztof Mierkiewicz (naczelnik wydziału departamentu PPP ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej) ocenia, że te korzyści to przeniesienie kosztów inwestycji na partnera prywatnego. Samorząd na podstawie umowy niejako spłaca inwestycję ratach.

VII Regionalne Forum Gospodarcze zakończyła wizyta studyjna w Strefie Gospodarczej Radomsko w sobotę, 7 października.

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: