Obchody jubileuszu 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli rozpoczęła gala zorganizowana 5 października w sali widowiskowej Ratusza. Szkoła świętuje między innymi organizując koncerty, jakie odbywać się będą do 13 października.

Obserwuj nas:

Z okazji 50-lecia placówki wręczono medale i odznaczenia zasłużonym nauczycielom. Pedagodzy i pracownicy obsługi odebrali także nagrody dyrektora szkoły. Zaproszeni goście przekazywali kwiaty i gratulacje na ręce obecnej dyrektor szkoły Darii Jabłońskiej.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Zduńskiej Woli została powołana w 1973 roku, na mocy rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki. Dyrektorem szkoły został Jan Bizoń, który pełnił tę funkcję przez 45 lat. Od 2018 roku dyrektorem szkoły jest Daria Jabłońska.

Placówka wychowała muzycznie tysiące zduńskowolan, a także mieszkańców sąsiednich miejscowości. Uczyli się tu także łaskowianie i sieradzanie, jak na przykład dyrektor Filharmonii Łódzkiej Tomasz Bęben. Szkoła w Zduńskiej Woli ma kilka tysięcy absolwentów obu stopni. Jej uczniowie natomiast zdobyli na różnych konkursach tysiące nagród i wyróżnień.

Szkoła od początku istnienia mieści się w budynku przy Alejach Tadeusza Kościuszki. Obiekt jest własnością parafii ewangelicko – augsburskiej w Zduńskiej Woli. To jednak ma się niebawem zmienić.

Budynek, jaki zostanie przystosowany na potrzeby placówki, to dawna Szkoła Podstawowa nr 4 przy ul. Parkowej w Zduńskiej Woli. Siedziba zamkniętej podstawówki została przekazana przez samorząd na potrzeby szkoły muzycznej Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miasto udzieliło ministerstwu 90% rabatu przy zakupie nieruchomości.

Koncerty jubileuszowe

6 października  godz. 17 w sali konferencyjnej Ośrodka Pamięci Św. M.M. Kolbego, koncert zatytułowany „Co słychać u absolwentów”, w wykonaniu absolwentów szkoły.

7 października o godz. 17 w sali kameralnej PSM,  koncert zatytułowany „Czarodziejski flet i czarny fortepian”, w wykonaniu absolwentów klas fletu i fortepianu.

9 października o godz. 17 w sali kameralnej PSM,  koncert zatytułowany „Jesteśmy przyszłością”, w wykonaniu uczniów PSM I stopnia.

11 października o godz. 17 w sali kameralnej PSM,  koncert zatytułowany „To i owo – jubileuszowo”, w wykonaniu uczniów, absolwentów i nauczycieli szkoły.

12 października  o godz. 17 w sali kameralnej PSM, koncert zatytułowany „Nasz drugi dom”, w wykonaniu uczniów PSM II stopnia.

13 października o godz. 17 w sali kameralnej PSM,  koncert zatytułowany „Szkoła niejedno ma imię” – wieczór wspomnień (trochę o muzyce, przyjaźni i miłości).

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: