05.01.2022

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

  • Wejdź na stronę internetową konkursu
  • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
  • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Przejście dla pieszych przy Zespole Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej zostanie przebudowane. Miasto pozyskało ponad 50 tys. zł na jego modernizację.

Drogowcy przebudują przejście dla pieszych na ulicy Zielonej, które prowadzi do Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej. Nawierzchnia jezdni zostanie wyniesiona oraz zostaną dodane elementy odblaskowe na drodze. – Uczniom szkoły i innym pieszym chcemy stworzyć komfort i bezpieczeństwo przechodzenia przez jezdnię – mówi Edyta Michalak, dyrektor Biura Infrastruktury Technicznej Urzędu Miasta.

Po obu stronach drogi pojawi się energooszczędne oświetlenie LED. – Bezpośrednio przed przejściem ustawimy znak drogowy z lampą ostrzegawczą wraz z czujnikiem ruchu. Na chodniku przy przejściu zamontujemy zaś płyty z charakterystycznymi wypustkami. Osoba niewidząca lub niedowidząca, która posługuje się laską, będzie dzięki temu wiedziała, że zbliża się do jezdni – wyjaśnia Edyta Michalak.

Prace wykona firma Bud-Max ze Zduńskiej Woli. Na realizację inwestycji ma czas do końca kwietnia br. Koszt inwestycji to 78 tys. zł z czego 51 tys. zł. zostanie sfinansowane przez Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.