Nowy blok TBS przy Juliusza w Zduńskiej Woli został uznany przez Fundację Uniwerystetu Łódzkiego za oszczędny energetycznie.

Obserwuj nas:

Fundacja przyznała certyfikat, który potwierdza, że blok spełnia wymagania stawiane budynkom wielorodzinnym w standardzie energetycznym NF40. Oznacza to, że przy budowie zastosowano konstrukcje i rozwiązania , które obniżają zużycie energii.  Standard NF40 dla domów energooszczędnych oznacza, że roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi nie więcej, niż 70kWh na metr kwadratowy na rok. Dla porównania, w tradycyjnym budownictwie to około 110kWh, czyli o 40kWh więcej.

Domy energooszczędne powinny mieć między innymi odpowiednio ocieplone ściany zewnętrzne, podłogi i dach, termicznie odpowiednie drzwi oraz okna, całą konstrukcję wykonaną z materiałów o wysokich parametrach termoizolacyjności oraz rekuperację, czyli mechaniczną wentylację pozwalającą odzyskiwać część ciepła. W nowym bloku zaprojektowano między innymi instalację fotowoltaiczną oraz węzeł cieplny z pompą ciepła powietrze-woda.

Na blok składa się 38 mieszkań, od jedno- do nawet czteropokojowych, o powierzchni od 33 do 90 metrów kwadratowych. Prowadzą do nich trzy niezależne klatki schodowe, każda wyposażona w windę. Od strony dziedzińca zaprojektowano 14 miejsc parkingowych, 4 garaże i nieco zieleni uprzyjemniającej miejską zabudowę. Na parterze usytuowano też pięć lokali handlowo-usługowych.

Do mieszkań już niedługo wprowadzą się pierwsi mieszkańcy (choć nie wszystkie lokale zostały jeszcze przyznane).  Wykonawca, firma  ZAB-BUD Sp. z o.o z Warszawy miała za zadanie oddać nieruchomość w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.  Koszt wzniesienia budynku przekroczył 14 mln zł.

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: