12.10.2021

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola
źródło zdjęcia w tle: www.lecedronem.pl

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

 • Wejdź na stronę internetową konkursu
 • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
 • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Zakończyło się głosowanie na projekty w tegorocznym budżecie obywatelskim Zduńskiej Woli. Mieszkańcy wybrali sześć inwestycji lokalnych oraz pięć wydarzeń, które zostaną zrealizowane w 2022 roku.
Nowością było głosowanie elektroniczne na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Z tego narzędzia skorzystało 2184 zduńskowolan.

– Cieszy mnie ogromna aktywność mieszkańców przy budżecie obywatelskim. Tym bardziej, że udało nam się w tym roku wprowadzić obiecaną możliwość głosowania zdalnego. Mam nadzieję, że w kolejnych latach jeszcze więcej mieszkańców przekona się do elektronicznego głosowania – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Zduńskowolanom przywiązanym do tradycyjnej formy głosowania pozostawiliśmy możliwość oddania głosu na papierowej karcie – zaznacza Pokora.

Mieszkańcy, którzy nie chcieli głosować elektronicznie mogli oddać głos w formie papierowej w trzech wyznaczonych do tego punktach na terenie miasta. Papierowo swój głos postanowiło oddać 714 zduńskowolan.

Łącznie mieszkańcy oddali 2898 głosów. Na inwestycję lokalne zagłosowały 2184 osoby, a na wydarzenia – 2130 zduńskowolan.

Które pomysły mieszkańców zostaną zrealizowane w przyszłym roku?

Inwestycje lokalne:

 • Pumptrack – rowerowy zawrót głowy w sercu Zduńskiej Woli;
 • Otwarta Strefa Aktywności Umysłowej – gry plenerowe;
 • Wybieg dla psów ze strefą treningowo-rekreacyjną;
 • Przebudowa ciągu chodnikowego od ulicy Baczyńskiego 11 przez Park 100-lecia do ulicy Chełmońskiego 14;
 • Modernizacja placu zabaw (etap II) przy filii Miejskiego Domu Kultury na osiedlu Karsznice, ul. 1-go Maja 5-7;
 • Boczne boisko treningowe trawiaste z oświetleniem, ogrodzeniem i piłkochwytami, bramkami oraz wiatą stadionową.

Wydarzenia:

 • Krok po Kroku Integracja Społeczna Dzieci z Niepełnosprawnością;
 • Parada Orkiestr Dętych w Zduńskiej Woli;
 • Rodzinny festiwal sportowy „Pożegnanie lata”;
 • Spotkajmy się ,,Między obrazami”;
 • Interdyscyplinarny Zespołowy Turniej Wiedzy „Omnibus”.

Poniżej, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta, zrzuty z prezentacji z oficjalnego ogłoszenia wyników, które odbyło się dziś w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych przy ulicy Łaskiej.