22.10.2021
źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola
źródło zdjęcia w tle: www.lecedronem.pl
Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli
Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).
Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).
To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP
Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.
Jak zagłosujesz?
- Wejdź na stronę internetową konkursu
- Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
- Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.
Ciepło z sieci popłynęło do pierwszych budynków wielorodzinnych w Karsznicach. Mieszkańcy pięciu bloków nie muszą już dźwigać do mieszkań węgla i co rano rozpalać pieców.
– Rok wystarczył, by zrealizować projekt budowy pierwszego odcinka sieci ciepłowniczej na terenie Karsznic. Na początek przyłączono do niej pięć wspólnot mieszkaniowych. – Wielu mówiło, że to się nigdy nie zdarzy. A jednak! To historyczny moment – cieszy się Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.
Ciepłociąg zbudowały Miejskie Sieci Cieplne (MSC). Połączył on kotłownię przy Szkole Podstawowej nr 13 z budynkami położonymi przy ulicy 1-go Maja 8,10,12 i oraz Wojska Polskiego 9 i 16.
Do ogrzania wody wykorzystaliśmy moce dwóch istniejących kotłów, które dotychczas używane były tylko na potrzeby szkoły. By zapewnić stabilność systemu, dodamy trzeci kocioł na olej opałowy. Będziemy go wykorzystywać przy bardzo niskich temperaturach – wyjaśnia Waldemar Czarnecki, prezes MSC.
– Choć dwa przyszkolne kotły opalane są ekogroszkiem, to warunki spalania w dedykowanych do tego celu kotłach są lepsze niż w domowych piecach. Jest to rozwiązanie przejściowe na okres dwóch lat. Nowy kocioł będzie na olej opałowy – wyjaśnia Waldemar Czarnecki.
Prezydent Konrad Pokora zapowiada, że wykorzystanie kotłowni to rozwiązania testowe.
– Gdy temperatura osiągnie swoje minima, sprawdzimy, jaka dokładnie jest wydajność szkolnych kotłów.
To dlatego, by nie narażać mieszkańców na brak ciepła, postawiliśmy przy kotłowni zamontować tymczasowy, trzeci kocioł – mówi Pokora. – Najważniejsze, że zrobiliśmy pierwszy krok: mamy początek sieci ciepłowniczej, którą możemy teraz rozbudowywać. Jeśli mieszkańcy kolejnych bloków będą chcieli skorzystać z oferty MSC, pomyślimy też nad budową w Karsznicach nowoczesnej ciepłowni. Mamy tutaj działkę pod taką inwestycję – dodaje.
Miasto chce rozbudowywać ciepłociąg od ulicy Ceramicznej w kierunku osiedla Karsznice. Rura z ciepłem sieciowym ma być w pierwszej kolejności prowadzona tam, gdzie nie dociera gazociąg.
– Chcemy stworzyć mieszkańcom wygodną alternatywę dla ogrzewania domów piecami węglowymi, bo to one odpowiadają za smog – mówi prezydent Konrad Pokora.
Z pięciu karsznickich bloków, które przyłączono do sieci cieplnej, usunięto 101 kopciuchów.