23.09.2022
Czad nie posiada zapachu, barwy ani smaku, nie jest drażniący i praktycznie sprawia wrażenie że go nie ma.
Pozory jednak mylą, a w odpowiednim stężeniu potrafi uśpić a następnie zabić ofiarę w niespełna 20 minut. Co roku z powodu zatrucia czadem umiera kilkadziesiąt osób.
źródło: policja.pl, KPP w Zduńskiej Woli
Sprawdź pozostałe newsy ze Zduńskiej Woli
Każdy sezon grzewczy, to kolejne dziesiątki osób, które umierają przez zatrucie. Przyczyna tragedii to najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także brak wyobraźni. Niesprawne piece opałowe lub gazowe, brak odpowiedniej wentylacji, mogą powodować tragiczne w skutkach zatrucie tlenkiem węgla.
Czad jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych krwinkach, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.
Jak pomóc osobie zatrutej tlenkiem węgla?
– natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza
– jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze
– rozluźnić poszkodowanemu ubranie, ale nie rozbierać go – nie można doprowadzić do wychłodzenia
– wezwać służby ratownicze
– jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca
Zaczadzenia często wynikają po prostu z niewiedzy. Potrzeba niewiele, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Przede wszystkim warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Podstawową jej funkcją jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.