Od najbliższej soboty, 23 września 2023, bankomaty w Polsce będą musiały być wyposażone w nowoczesne systemy barwiące banknoty w razie próby kradzieży. Sprawdziliśmy, w Zduńskiej Woli nie szykują się żadne zmiany w lokalizacjach tych urządzeń.

Obserwuj nas:

Znane częściej z kinowych produkcji niż realnego życia, banknoty zabarwione specjalnym ciężkim do usunięcia barwnikiem są praktycznie nie do użytku po kradzieży. Tak właśnie mają od jutra być chronione nasze pieniądze, zanim je wypłacimy z bankomatów. Zapisy stosownego rozporządzenia MSWiA z 15 września 2021 r. wchodzą w życie w najbliższą sobotę.

Od tego dnia, w tak zwany system IBNS powinno być wyposażonych 40% bankomatów na terenie całego kraju. Ponieważ wyposażenie pojedyńczego urządzenia to koszt od 20 do 40 tysięcy złotych, w Polsce rozpoczęła się akcja likwidowania mniej popularnych (a przez to mniej opłacalnych) maszyn.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w naszym mieście

Rozmawialiśmy z pracownikami zduńskowolskich oddziałów banków PKO BP, PeKaO, ING, Santander oraz Ludowego Banku Spółdzielczego. Wszyscy zgodnie uspokajają, że w naszym mieście nie są planowane żadne zmiany na mapie bankomatów.

Ponieważ jednak oprócz typowo bankowych urządzeń, w Zduńskiej Woli funkcjonują również takie obsługiwane przez Planet Cash oraz Euronet, nasza redakcja zwróciła się z prośbą o informacje do tych podmiotów. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, od razu będziemy aktualizować wpis.

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: