W Miejskiej Bibliotece w Zduńskiej Woli odbyło się kolejne spotkanie autorskie. Tym razem w ramach takich spotkań zadebiutował duet Katarzyny Gacek i Grzegorza Skorupskiego.

Obserwuj nas:

W MBP odbyło się kolejne spotkanie autorskie w duecie z cyklu „Kryminalne gadanie”, którego bohaterami byli tym razem czołowi polscy pisarze kryminałów: Katarzyna Gacek oraz Grzegorz Skorupski.

„Kryminalne gadanie” to spotkanie dwóch pisarzy, podczas którego rozmawiali o swojej twórczości, ale nie tylko… rozmawiali o książkach, języku polskim, gwarach w nich zawartych i literaturze w ogóle. Podczas rozmowy zahaczyli również o wątki dotyczące ich inspiracji, mocnych i słabych stron podczas pisania, wymienili się poglądami i starali się odpowiedzieć na kluczowe pytanie (nie tylko dla pisarzy) – jak żyć?

Katarzyna Gacek

Pisze lekkie kryminały obyczajowe (cosy crime), scenariusze filmowe oraz książki dla młodych czytelników. Ta bardzo wszechstronna pisarka zaczęła swoją karierę od powieści kryminalnych pisanych wspólnie z Agnieszką Szczepańską („Zabójczy spadek uczuć”, „Zielony trabant”, „Dogrywka”). Razem z podróżnikiem Markiem Kamińskim napisała przygodową książkę dla dzieci „Marek i czaszka jaguara”, a jej pierwszy samodzielny tytuł, czyli powieść kryminalna „W jak morderstwo”, doczekała się ekranizacji na Netflixie. Najnowsza seria autorki, której bohaterkami są detektywki z agencji „Czajka”, to „Pies ogrodnika” (nominowany w 2023 roku do Nagrody Wielkiego Kalibru) oraz „Gra pozorów”. Tom trzeci, „Krew z krwi”, ukaże się na początku 2024 roku. Gacek jest również autorką bestsellerowej serii dla młodych czytelników pt. „Supercepcja” (wyd. Znak Emotikon) i ma w dorobku aż trzy scenariusze filmów fabularnych: „Za niebieskimi drzwiami”, „Czarny młyn” i „W jak morderstwo”.

Grzegorz Skorupski

Absolwent Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Autor artykułów, książek historycznych i beletrystycznych. Człowiek tak niejednoznaczny, jak różne są jego gusta muzyczne: stoner, black metal, psychodelic. Jego książki zdecydowanie wychodzą poza schemat powieści kryminalnych. Oprócz typowych dla tego gatunku wątków związanych ze zbrodnią, pojawiają się odniesienia do problemów, które zawsze pozostają aktualne. Duże znaczenie ma też tworzony w sposób mistrzowski nastrój i plastyczność opisu, który powoduje, że czytając kryminały retro Skorupskiego niezauważalnie odpływamy w stworzony przez niego świat. Grzegorz Skorupski od kilku lat związany z gdańskim Wydawnictwem Oficynka, gdzie ukazały się jego trzy powieści kryminalne: „Smak błękitu”, „Dłonie śmierci”, „Dom pod czerwonym dębem”.

zdjęcia: MBP Zduńska Wola

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: