01.03.2023

Piwo uwarzone przez Darka Grabowskiego zostało docenione przez jury ogólnopolskiego konkursu. Już niebawem wszyscy w Polsce będą mogli spróbować jego dzieła w stylu Cold IPA.

źródło: własne, archiwum prywatne

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Darek zamarzył o własnym piwie pięć lat temu, kiedy za sprawą jednego ze swoich znajomych posmakował domowego wyrobu.

Wtedy zrozumiałem że piwo to nie jedynie nudne i często bezsmakowe jasne pełne z fabryki piwa. Piwo to ogrom styli oraz smaków, zaczynając od słodowych „zbożowych”, przez ciasteczkowe, kwiatowe, cytrusowe, tropikalne, chlebowe, kawowe a nawet wędzone.

Ukończone, pierwsze butelki własnego piwa utwierdziły go w przekonaniu, że to jest właśnie to, co chce robić. Inwestował w domową aparaturę, testował różne chmiele i słody. Każdy kolejny styl był rozkładany na części składowe i poddawany szczegółowym testom (choć głównie testom kubków smakowych).

Długa droga do nagrody

Od pierwszego swojego piwa Darka dzieli nie tylko pięć lat, ale także wiele ciekawych piwnych przygód. Jeśli kojarzycie piwa Kolejowe, to kojarzycie właśnie piwa przy których pracował. 

Najbardziej dumny jestem z ciągłego doskonalenia swoich piw. Swego czasu uparłem się że zrobię piwo w stylu New England IPA, czyli piwo z niską goryczką, obłędnym aromatem cytrusowo-tropikalnym i ogromną pijalnością. Pierwsze próby bogate były w różne błędy, co skutkowało tym, że piwo było utlenione. Zamiast wspomnianych przyjemnych aromatów wyczuwalny był miód, niestety w negatywnym aspekcie. Krótka, niska goryczka okazała się szorstka i zalegająca…

Wyciągając wnioski ze swoich błędów, opisując warunki kolejnych fermentacji, doszedł do punktu, w którym wygrał konkurs właśnie w stylu New England IPA. Teraz inna IPA, nieco inaczej fermentowana, wygrała jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w świecie piwowarów domowych i wkrótce pojawi się na półkach sklepów sieci Lidl.

Mowa o konkursie “Niech świat pozna twoje piwo”, czyli wspólnym projekcie Lidla i Browaru Pinta, który słynie z dobrych, rzemieślniczych tytułów. W 2023 roku, w trzeciej już edycji konkursu, wybierano piwa w czterech stylach: Dortmunder, Gose with Polish fruits, Single Hop West Coast Double IPA oraz Cold IPA. I to właśnie w tym ostatnim stylu zwyciężył Darek Grabowski. Zwycięskie piwa zagoszczą na półkach sieci Lidl w całej Polsce.

Do samego końca nie byłem świadomy wygranej. Wszystkiego dowiedziałem się z filmu, w którym jury na żywo ogłaszało wyniki. Szczerze mówiąc, na początku ciężko mi było w to uwierzyć. Wrażenie jest bardzo pozytywne. Niesamowitym jest dołączyć do grona osób, którym udało się wygrać wcześniejsze dwie edycje, uwarzyć osobiście w tak dużym browarze własne piwo… Piwo, które powstało w moim własnym domu, a które będę mógł zobaczyć w sklepach w całej Polsce!

Piwne plany na przyszłość

Darkowi marzy się w przyszłości własny mały browar, jednak jest to inwestycja, która wymaga dużych nakładów finansowych oraz przede wszystkim stabilnego rynku. Dlatego plany na przyszłość są nieco bardziej przyziemne niż marzenia. Chce rozwijać do perfekcji inne style piwne. Na pierwszym miejscu jest belgijski Saison oraz style klasyczne, takie jak angielski Bitter. Całkiem niedawno uwarzył swoje pierwsze piwa fermentacji spontanicznej, czyli przy użyciu dzikich drożdży, które wnoszą nuty owocowe w zależności od użytego szczepu.

Piw Cold IPA według receptury Zduńskowolanina na sklepowych półkach możemy spodziewać się najprawdopodobniej w sezonie wakacyjnym.

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok