Do dwóch wypadków z udziałem rowerzystów doszło 2 i 4 września. Policja apeluje o ostrożność, również do kierujących jednośladami.

Obserwuj nas:

Zduńskowolski rowerzysta, na ulicy Zielonej, jechał przez przejście dla pieszych. Został potrącony przez kierującą samochodem. Dwa dni później, na ulicy Tymienickiej, jadąca prawidłowo rowerzystka została potrącona przez włączającego się do ruchu kierowcę samochodu. Rowerzyści na drodze mają swoje prawa i obowiązki. Policja apeluje do wszystkich kierujących o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz o wzajemny szacunek, dla zdrowia i życia nas wszystkich.

2 września 2023 roku o godzinie 14.00, w Zduńskiej Woli na ulicy Tymienickiej, 25-latek kierujący samochodem marki Citroen, podczas włączania się do ruchu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej, 64-letniej rowerzystce. Kobieta z obrażeniami została przetransportowana do szpitala.

4 września 2023 roku, po godzinie 12.00, na ulicy Zielonej, 89-letni rowerzysta na przejściu dla pieszych nie zsiadł ze swojego pojazdu, tylko przejeżdżał przez pasy. Został potrącony przez 75-letnią mieszkankę zduńskowolskiej gminy, która kierowała samochodem marki Mercedes.

Rowerzyści wymagają, by piesi nie wchodzili na ścieżki rowerowe, by kierowcy samochodów ustępowali im pierwszeństwa. Niestety, niektórzy z nich sami nie przestrzegają przepisów. Wszyscy, niezależnie ile mają lat i jakim rowerem jeżdżą mają takie same prawa i obowiązki na drodze, które wynikają z przepisów. Warto przypomnieć niektóre z nich, aby swoją jazdą nie spowodować zagrożenia.

Rowerzysto pamiętaj:

  • kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
  • nie wolno poruszać się rowerem po chodnikach, do tego są przeznaczone ścieżki rowerowe i ulica. Tak, jak rowerzyści boją się szybko jeżdżących po drodze samochodów, wzdłuż których są często zmuszeni jechać, tak piesi mają prawo obawiać się jadących po chodniku rowerów;
  • rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, tylko wtedy gdy:
  1. opiekuje się on osobą do lat 10, która również jedzie rowerem
  2. gdy chodnik ma szerokość większą niż 2 metry, a ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością wyższą niż 50 kilometrów na godzinę
  3. wtedy, gdy są niekorzystne warunki atmosferyczne – śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła.
    Rowerzysta poruszając się wtedy po chodniku jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
  • przejeżdżając przez przejazd rowerowy mamy pierwszeństwo przed pojazdami, ale nie zwalnia nas z konieczności zachowania szczególnej ostrożności w tych miejscach i zmniejszenia prędkości z jaką jedziemy,
  • nie przejeżdżajmy po przejściu dla pieszych. W tym miejscach musimy zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę,
  • rowerzyście zabrania się czepiania się pojazdów i jazdy obok innego roweru, chyba że tą jazdą nie utrudni poruszania się innym uczestnikom ruchu,
  • nigdy nie wsiadajmy na rower po alkoholu. Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu bądź nietrzeźwości jest wykroczeniem i grozi za nie kara aresztu lub grzywna.

Rowerzyści, patrzcie na znaki i rozglądajcie się podczas włączania się do ruchu! Samochód nie zawsze zdąży wyhamować, a żaden rowerzysta nie jest nieśmiertelny.

Zachęcamy do zakładania kamizelek odblaskowych, nie tylko wieczorem, ale zawsze wyjeżdżając w drogę. Kamizelki w znacznym stopniu zwiększają widoczność, a co za tym idzie nasze bezpieczeństwo na drodze.
Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa, policjanci zduńskowolskiej komendy, będą cyklicznie przeprowadzać działania pod kątem respektowania przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów.

sierżant sztabowy Katarzyna Biniaszczyk