Szybka jazda spowodowała wysokie mandaty, punkty karne i utracone prawa jazdy. W ciągu pół godziny policjanci zatrzymali dwa prawa jazdy.

źródło: policja.pl, KPP w Zduńskiej Woli

Sprawdź pozostałe newsy ze Zduńskiej Woli

Zduńskowolscy policjanci czuwając nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego powiatu, wyeliminowali kolejnych „piratów drogowych”. W czwartek, dwoje kierowców, za zbyt szybką jazdę ma zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące.

Podczas kontroli prędkości na drogach powiatu zduńskowolskiego, o godzinie 14:50, została zatrzymana do kontroli 30-letnia zduńskowolanka, kierująca samochodem osobowym marki Peugeot. Jechała w terenie zabudowanym zbyt szybko i przekroczyła dozwoloną prędkość o 53 km/h.
O godzinie 15:20, 31-letni sieradzanin kierujący samochodem marki Opel, w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 55 km/h.
W obu przypadkach kierowcy, oprócz zatrzymanych elektronicznie praw jazdy, otrzymali po 13 punktów karnych i mandaty w kwocie po 1500 złotych.

To od naszego zachowania, koncentracji i przestrzegania przepisów zależy bezpieczeństwo nas samych i innych uczestników ruchu. Zbyt szybka jazda może doprowadzić do wypadku drogowego z udziałem pieszego, który idzie poboczem. Ograniczenie prędkości jest po to, by na danym terenie lokalni mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie. Mniejsza prędkość kierującego to krótsza droga hamowania i większe szanse pieszego na przeżycie. Jeżdżąc nieprzepisowo, kierowca naraża siebie i innych.

sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk

Policja przypomina

19 grudnia 2022 r. został opublikowany (Dz. U. poz. 2659) Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia br. Trybunał orzekł, że art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, rozumiany w ten sposób, że podstawę wydania decyzji, o której mowa w art. 102 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, stanowi wyłącznie informacja organu kontroli ruchu drogowego o ujawnieniu popełnienia czynu opisanego w art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (sprawa K 4/21). Rozstrzygnięcie dotyczy kwestii proceduralnych związanych z prowadzonym przez starostę postępowaniem administracyjnym w przedmiocie wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy za określone naruszenia.
Podstawą do zatrzymania krajowego prawa jazdy jest art. 135 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który nie był przedmiotem rozważań Trybunału w kontekście zgodności z Konstytucją RP.

Tym samym, w świetle tezy wyroku TK należy uznać, że dotychczasowe postępowanie policjantów nie budzi wątpliwości, a co za tym idzie w przypadku ujawnienia czynu polegającego na przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym, policjant w dalszym ciągu jest zobligowany do zatrzymania prawa jazdy i poinformowania o tym fakcie starosty.

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok