Na zewnątrz budynek dworca przeszedł już najpoważniejsze zmiany. Jak wygląda to w środku? W porównaniu do stanu przed remontem, będzie zdecydowanie inaczej.

Obserwuj nas:

Od niemal roku trwają prace związane z remontem dworca kolejowego i jego najbliższego otoczenia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku dworzec stanie się naszą nową wizytówką.

Jest już nowy dach, okna i drzwi, a od zewnątrz oko cieszy odsłonięta oryginalna cegła. Wykonawca realizuje też prace wokół budynku – nowa jezdnia i kostka robią wrażenie. Niedługo przy zatoczce powstanie też zadaszony „peron”, na którym podróżni będą oczekiwać na podjeżdżające autobusy.

Spora część sił została przeniesiona do środka budynku, gdzie zachodzą równie gruntowne zmiany co na zewnątrz. Położone zostały już tynki, które na szczęście częściowo odsłaniają, przyciągające oko, ceglane łuki. W oczy rzucają się też, zwłaszcza w głównej poczekalni, okna. Piękne łuki wpasowane w bryłę budynku.

Co jednak ważne, przebudowana została również komunikacja w budynku. Do tej pory, głównym wejściem od strony Placu Żelaznego wchodziło się do jedynej poczekalni. Po lewej znajdował sie kiosk z prasą, po prawej kasy. Jedynym wyjściem można było skierować się w lewo do niegdysiejszego baru (póki jeszcze funkcjonował), lub do wyjścia w stronę peronów.

Po przebudowie, jedyna kasa została przeniesiona na wprost od głównego wejścia. O ile w ogóle kasa zostanie uruchomiona, bo prawdopodobnie zastapiona będzie biletomatami. Niestety (skromną opinią redakcji) brakło obustronnego koloru na wszystkich oknach. Antracyt, taki jak na zewnątrz, byłby zdecydowanie bardziej na miejscu – zwłaszcza w zestawieniu z i tak ciemnoszarymi oknami od dawnego saloniku prasowego czy kas. Białe od środka okna łukowe nieco psują efekt – przynajmniej na razie.

Są też inne, interesujące zmiany. Po prawo od wejścia powstał szeroki korytarz, którym będzie można dojść do pomieszczeń z wyprowadzonymi już podłączeniami wodno-kanalizacyjnymi (prawdopodobnie łazienek – mamy nadzieję, że dostępnych dla podróżnych).

Rewitalizacja dworca i jego okolicy prowadzona jest w ramach projektu pod nazwą „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego”. To wspólna inwestycja zarówno PKP, jak i lokalnych samorządów. Inwestycja, która należała się temu miejscu już dawno.

Przy kolejnych, zaplanowanych pracach na Pasażu Kusocińskiego (które Urząd Miasta chce zrealizować jeszcze w tym roku), przyjezdni zyskają zdecydowanie lepszy obraz Zduńskiej Woli wysiadając z pociągu i idąc w stronę ulicy Szadkowskiej. Tymczasem – prace trwają i z pewnością będziemy informować na bieżąco o tym, jak postępują.

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: