11.10.2021

źródło: Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

  • Wejdź na stronę internetową konkursu
  • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
  • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Budynek Zespołu Szkół Elektronicznych będzie dostosowany do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Trwa budowa windy, przebudowa dojazdu do szkoły oraz modernizacja trzeciego piętra. Korytarze na I i II piętrze już są wyremontowane. Inwestycja jest dofinansowywana środkami zewnętrznymi. Powiat pozyskał na nią 660 tys. zł z PFRON.

Po zakończeniu modernizacji szkoła będzie bardziej dostępna nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi – mówi Wojciech Rychlik wicestarosta zduńskowolski. – Kontrastowo wydzielone drzwi ułatwią poruszanie się po szkole uczniom z dysfunkcjami wzroku – dodaje.

Dzisiaj trwają prace na najwyższym piętrze budynku, tam gdzie był szkolny internat. Powstaną tu trzy nowoczesne sale dydakatyczne oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych. Od strony dziedzińca dobudowywana jest winda, modernizowane jest również wejście na dziedziniec szkolny – poszerzona zostanie furtka oraz przebudowana nawierzchnia.

Wszystkie roboty budowlane w szkole to koszt ponad 1 mln 600 tys. zł, z czego 660 tys. zł to dofinansowanie zewnętrzne, które Powiat pozyskał z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przebudowa zakończy się wraz z końcem tego roku. Wykonawcą prac jest firma Ekobud.

Korytarze na pierwszym i drugim piętrze są już wyremontowane – pierwszy etap prac przeprowadzono w wakacje – mają nowe, podwieszane sufity z oświetleniem LED oraz odnowione ściany i posadzki.

Zespół Szkół Elektronicznych to kolejna modernizowana szkoła. W liceum na Dąbrowskiego odnowiony został hol na parterze, przebudowano też sanitariaty na I piętrze budynku. Także w II LO kompleksowo wyremontowany został korytarz i główny hol na parterze szkoły.