Nowe niskoemisyjne pojazdy wyjechały w piątek na ulice. To nie koniec elektrycznych zakupów – w tym roku przyjadą jeszcze dwa nowe e-busy.

Obserwuj nas:

Elektryczne autobusy wyruszyły w piątek, 12 maja, w swoje pierwsze kursy. Są ciche, wygodne, niskopodłogowe oraz przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na ich pokładzie zainstalowano klimatyzację, multimedialne tablice informujące o przystankach, ładowarki do telefonów komórkowych i laptopów, a także biletomaty. Każdy z pojazdów ma dwanaście metrów długości i zabierze do siedemdziesięciu pasażerów.

To rewolucyjna zmiana we flocie MPK, które od lat nie kupowało nowych autobusów. Zmieniamy podejście do komunikacji miejskiej. Chcemy dostosować ją do potrzeb mieszkańców i zwiększyć wygodę podróżowania. Mamy nadzieję, że dzięki temu przybędzie w niej pasażerów.

Konrad Pokora

Prezydent przypomina też, w ramach realizowanego właśnie remontu dworca kolejowego, który także został wsparty dotacją z Funduszy Europejskich, powstanie wygodny punkt przesiadkowy. Urząd miasta chce zintegrować różne środki transportu i ułatwić mieszkańcom ich łączenie, by wygodnie docierać do pracy czy szkoły. Przy ulicy Dworcowej stanie zadaszony peron, na którym zatrzymywać będą się autobusy MPK oraz pojazdy zewnętrznych firm przewozowych. Będzie też wiata, w której fani dwóch kółek będą mogli wygodnie zaparkować swoje rowery i przypiąć je do poręczy.

Elektryczne autobusy, które zakupiło MPK, będą ładowane w zajezdni przy ulicy Sieradzkiej. Dzięki unijnej dotacji wybudowano nowy parking z wiatą i ładowarkami. Pojazdy będą uzupełniać baterie w nocy oraz w przerwach między kursami.

Michał Płatek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji

Początkowo, nowe autobusy kursować będą po wszystkich liniach miejskiego przewoźnika. Dopiero później zapadnie decyzja, na które linie skierować niskoemisyjne elektryki.

To nie koniec zakupów miejskiego przewoźnika. Jeszcze w tym roku przyjadą następne niskoemisyjne pojazdy. Trwa ich produkcja w fabryce firmy Solaris w Bolechowie pod Poznaniem. Pierwsze kursy kolejnymi e-busami MPK zrealizuje pod koniec tego roku.

MPK na elektryzację floty pozyskało dwie dotacje z Funduszy Europejskich, łącznie o wartości 12,5 mln zł.  Autobusy dla Zduńskiej Woli produkuje Solaris Bus&Coach.

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: