30.09.2022

Już czwarty miesiąc trwa remont budynku dworca kolejowego w Zduńskiej Woli. Mamy zdjęcia z wnętrza!

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z naszym samorządem przeprowadzają remont dworca w Zduńskiej Woli. Odrestaurowany obiekt odzyska historyczny wygląd. Zwiększy się komfort podróżowania m.in. do Łodzi i Sieradza.

źródło: ZWK, PKP PLK

Sprawdź pozostałe newsy ze Zduńskiej Woli

Remont przechodzi zarówno zewnętrzna jak i wewnętrzna część budynku dworca, ale prace nie wpływają na dostęp do pociągów.

Dworzec odzyska dawny blask

Od czerwca tego roku remont przechodzi elewacja budynku i wnętrze dworca. Usunięto już stary tynk, spod którego wyłoniła się zabytkowa cegła. Po zakończeniu prac fasada z czerwonej cegły będzie nawiązywała do dawnego, przemysłowego charakteru Zduńskiej Woli. Dzięki temu dworzec odzyska pierwotny wygląd sprzed 120 lat. Ponadto, wykonawca rozebrał już pokrycie dachowe i wymienił całą drewnianą konstrukcję. Wewnątrz budynku przygotowywana jest także wymiana instalacji, elektrycznej wodnej oraz ciepłowniczej.

Po modernizacji będzie bardziej funkcjonalnie

Dzięki nowym kasom i nowemu ich układowi oraz połączeniu poczekalni z częścią komercyjną, pasażerowie mają mieć lepiej. Przyjemność z korzystania ma być połączona jednocześnie z funkcjonalnością.

Łączenie podróży koleją i innymi środkami transportu zapewni z kolei budowa stanowisk dla autobusów, miejsca parkingowe oraz stojaki dla rowerów. Wykonawca postawi zadaszenie na trasie do przejścia podziemnego, wykona nowe jezdnie i chodniki.

Przebudowa dworca w Zduńskiej Woli jest realizowana w ramach projektu o wartości ok. 50 mln zł pn. „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego”. Zadanie jest współfinansowane w 85 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Wygodniej koleją ze Zduńskiej Woli. Bo szybciej się już nie da.

Modernizacja samej stacji została zrealizowana w 2020 roku przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. Mamy nowe perony i przejście podziemne między nimi (wraz z wyjściem z tego przejścia na ulicy Torowej). Zainstalowane zostały też nowe ławki, wiaty, oświetlenie, oznakowanie i tablice z rozkładami jazdy. Po modernizacji odcinka ze Zduńskiej Woli do Łodzi Kaliskiej pociągi kursują z prędkością do 120 km/h, a to o jedną trzecią skraca czas dojazdu koleją (w porównaniu do stanu sprzed modernizacji).

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok