17.09.2022

Kamienica przy ulicy Getta Żydowskiego 7 zmieni się już niebawem. Miasto zdobyło ponad 870 tys. zł dofinansowania na jej remont.

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

  • Wejdź na stronę internetową konkursu
  • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
  • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Kolejne trujące kopciuchy znikną z krajobrazu centrum miasta. Dwadzieścia sześć węglowych pieców, które od wczesnej jesieni do później wiosny truły mieszkańców zostaną zlikwidowane dzięki remontowi dwóch budynków przy ulicy Getta Żydowskiego 7. To czyste powietrze dla wszystkich mieszkańców i komfort dla lokatorów. 

Pomimo wysokich cen materiałów budowlanych i galopującej inflacji konsekwentnie modernizujemy budynki należące do miasta. Nasz główny cel to walka o czyste powietrze i skuteczne podnoszenie standardów miejskich kamienic.

Paweł Szewczyk, wiceprezydent Zduńskiej Woli

Wraz z wymianą starego źródła ogrzewania budynek zostanie także ocieplony, by mieszkańcy mogli zatrzymywać ciepło i zmniejszyć zużycie energii. Hydraulicy położą instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Ekipa remontowa ociepli strop budynku i wymieni niektóre okna i drzwi. 

Dodatkowo wyremontowana i podłączona do miejskiego ogrzewania zostanie sąsiednia kamienica przy ulicy Getta Żydowskiego 5. Budowlańcy wymienią w niej stare, nieszczelne okna i drzwi oraz ocieplą ściany zewnętrzne. Na złom trafią także kolejne kopciuchy, które zanieczyszczają powietrze w Zduńskiej Woli. 

Na remont i podłączenie kamienicy do miejskich sieci cieplnych urząd zdobył ponad 870 tys zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wcześniej miasto uzyskało niemal 4 mln zł z budżetu centralnego na remont kompleksu kamienic przy ul. Sieradzkiej 26, 28, 30, 31 i 32A i termomodernizację budynków przy ulicy Sieradzkiej 15, Łaskiej 15 i 17. Z ośmiu kamienic na złom trafiło już 109 trujących kopciuchów.