17.09.2022

Kamienica przy ulicy Getta Żydowskiego 7 zmieni się już niebawem. Miasto zdobyło ponad 870 tys. zł dofinansowania na jej remont.

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Kolejne trujące kopciuchy znikną z krajobrazu centrum miasta. Dwadzieścia sześć węglowych pieców, które od wczesnej jesieni do później wiosny truły mieszkańców zostaną zlikwidowane dzięki remontowi dwóch budynków przy ulicy Getta Żydowskiego 7. To czyste powietrze dla wszystkich mieszkańców i komfort dla lokatorów. 

Pomimo wysokich cen materiałów budowlanych i galopującej inflacji konsekwentnie modernizujemy budynki należące do miasta. Nasz główny cel to walka o czyste powietrze i skuteczne podnoszenie standardów miejskich kamienic.

Paweł Szewczyk, wiceprezydent Zduńskiej Woli

Wraz z wymianą starego źródła ogrzewania budynek zostanie także ocieplony, by mieszkańcy mogli zatrzymywać ciepło i zmniejszyć zużycie energii. Hydraulicy położą instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Ekipa remontowa ociepli strop budynku i wymieni niektóre okna i drzwi. 

Dodatkowo wyremontowana i podłączona do miejskiego ogrzewania zostanie sąsiednia kamienica przy ulicy Getta Żydowskiego 5. Budowlańcy wymienią w niej stare, nieszczelne okna i drzwi oraz ocieplą ściany zewnętrzne. Na złom trafią także kolejne kopciuchy, które zanieczyszczają powietrze w Zduńskiej Woli. 

Na remont i podłączenie kamienicy do miejskich sieci cieplnych urząd zdobył ponad 870 tys zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wcześniej miasto uzyskało niemal 4 mln zł z budżetu centralnego na remont kompleksu kamienic przy ul. Sieradzkiej 26, 28, 30, 31 i 32A i termomodernizację budynków przy ulicy Sieradzkiej 15, Łaskiej 15 i 17. Z ośmiu kamienic na złom trafiło już 109 trujących kopciuchów.