19.01.2023

Kolejne zeroemisyjne autobusy dla Zduńskiej Woli. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji podpisało umowę na wyprodukowanie i dostawę dwóch elektrycznych pojazdów.   

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Nowe elektryczne autobusy będą klimatyzowane, niskopodłogowe i przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wyposażone zostaną w biletomaty i ładowarki do urządzeń. Pomieszczą do 60 pasażerów (z czego połowa to miejsca siedzące). Zastąpią one najstarsze, wysłużone we flocie miejskiego przewoźnika. 

Obok hurtowej likwidacji trujących kopciuchów to kolejny krok do poprawy jakości powietrza w Zduńskiej Woli. Elektryczne autobusy nie wytwarzają dwutlenku węgla, pozytywnie wpłynie to na środowisko  

Michał Płatek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Zduńskiej Woli

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła polska firma Solaris Bus&Coach. Na dostawę dwóch autobusów ma czas do końca października 2023 roku. Zainstalowane zostaną w nich nadajniki GPS. Dzięki temu klienci MPK będą mogli śledzić ich lokalizacji w aplikacji Kiedyprzyjdzie.pl. Czujniki połączone są także z interaktywnymi ekranami, które zamontowane są na przystankach w centrum miasta. Na monitorach wyświetla się informacja, za ile minut przyjdzie autobus dalej linii.  

To nie są pierwsze elektryczne zakupy miejskiego przewoźnika

W pierwszej połowie tego roku roku na ulicę Zduńskiej Woli wyjadą cztery zeroemisyjne autobusy wyprodukowane właśnie przez firmę Solaris Bus&Coach. Każdy z pojazdów pomieści 75 pasażerów oraz będzie dostosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Będą one klimatyzowane oraz pojawią się w nich biletomaty i ładowarki. MPK w zeszłym roku podpisało umowę na ich dostawę.  

Solaris Bus & Coach to polski producent pojazdów miejskich, trolejbusów i autobusów międzymiastowych.  Wielkopolska firma, jako pierwsza na świecie, w 2006 roku wprowadziła na rynek europejski seryjnie produkowany autobus z napędem hybrydowym. Autobusy z linii Urbino Electric jeżdżą na ulicach 52 polskich miast.

grafika: facebook MPK Zduńska Wola

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok