19.01.2023
Kolejne zeroemisyjne autobusy dla Zduńskiej Woli. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji podpisało umowę na wyprodukowanie i dostawę dwóch elektrycznych pojazdów.
źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli
Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).
Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).
To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP
Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.
Jak zagłosujesz?
- Wejdź na stronę internetową konkursu
- Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
- Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.
Nowe elektryczne autobusy będą klimatyzowane, niskopodłogowe i przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wyposażone zostaną w biletomaty i ładowarki do urządzeń. Pomieszczą do 60 pasażerów (z czego połowa to miejsca siedzące). Zastąpią one najstarsze, wysłużone we flocie miejskiego przewoźnika.
Obok hurtowej likwidacji trujących kopciuchów to kolejny krok do poprawy jakości powietrza w Zduńskiej Woli. Elektryczne autobusy nie wytwarzają dwutlenku węgla, pozytywnie wpłynie to na środowisko
Michał Płatek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Zduńskiej Woli
Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła polska firma Solaris Bus&Coach. Na dostawę dwóch autobusów ma czas do końca października 2023 roku. Zainstalowane zostaną w nich nadajniki GPS. Dzięki temu klienci MPK będą mogli śledzić ich lokalizacji w aplikacji Kiedyprzyjdzie.pl. Czujniki połączone są także z interaktywnymi ekranami, które zamontowane są na przystankach w centrum miasta. Na monitorach wyświetla się informacja, za ile minut przyjdzie autobus dalej linii.




To nie są pierwsze elektryczne zakupy miejskiego przewoźnika
W pierwszej połowie tego roku roku na ulicę Zduńskiej Woli wyjadą cztery zeroemisyjne autobusy wyprodukowane właśnie przez firmę Solaris Bus&Coach. Każdy z pojazdów pomieści 75 pasażerów oraz będzie dostosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Będą one klimatyzowane oraz pojawią się w nich biletomaty i ładowarki. MPK w zeszłym roku podpisało umowę na ich dostawę.
Solaris Bus & Coach to polski producent pojazdów miejskich, trolejbusów i autobusów międzymiastowych. Wielkopolska firma, jako pierwsza na świecie, w 2006 roku wprowadziła na rynek europejski seryjnie produkowany autobus z napędem hybrydowym. Autobusy z linii Urbino Electric jeżdżą na ulicach 52 polskich miast.

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok