27.02.2023

Zduńska Wola otrzymała właśnie wyróżnienie w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania. Jego organizatorem jest Związek Miast Polskich i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Organizatorem jest Związek Miast Polskich i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zdaniem ekspertów od rozwoju regionalnego tylko 31 polskich miast zasłużyło na wyróżnienie w tegorocznego edycji konkursu. Zduńska Wola znalazła się w tym elitarnym gronie z m.in. Poznaniem, Gdańskiem, Wrocławiem, Lublinem, Gliwicami i Tychami. Jako jedyne miasto w tej grupie może się jednak pochwalić dwoma wyróżnionymi projektami.

Jurorzy docenili aplikację do obliczania kosztów wymiany pieców węglowych Stop Smog oraz program „60 + smart city”, w ramach którego między innymi prowadziliśmy wielopokoleniowe warsztaty i wspólnie z mieszkańcami urządziliśmy skwer im. Pawła Królikowskiego.
Jesteśmy miastem z ambicjami, otwartym na innowacje. Wyróżniamy się tym w Polsce i za granicą. Jako miasto innowacji zaprezentowaliśmy się w ubiegłym roku delegatom 190 krajów świata na szczycie ONZ ds. polityki miejskiej. Byliśmy jednym z nielicznych polskich ośrodków, które otrzymały taką szansą.

Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli

Efektem podejmowanych przez urząd miasta działań jest coraz większa rozpoznawalność Zduńskiej Woli, w tym również w środowisku biznesowym. Jak dodaje prezydent, pilotaż swojego rozwiązania zrealizował u nas w ubiegłym roku startup z Ukrainy, a za chwilę testy rozpocznie firma z Portugalii. Wystosowano także wiele zapytań od innowacyjnych firm z całej Polski.

Do miasta zgłosiła się także Sieć Badawcza Łukaszewicz. To jedna z największych sieci badawczych w Europie, która zrzesza najaktywniejsze instytucje i organizacje badawczo-rozwojowe w naszym kraju. Zduńskowolski urząd miasta i starostwo powiatowe podpisały z nią porozumienie o współpracy. Dotyczy ono wymiana wiedzy, umiejętności i doświadczeń oraz współpracy eksperckiej i badawczej w zakresie transformacji cyfrowej, ochrony zdrowia, zrównoważonej gospodarki i energii oraz inteligentnej i czystej mobilności.

Jak wyjaśnia prezydent Konrad Pokora, jest to szansa na napływ kolejnych projektów badawczych i biznesowych. Chcemy zaangażować w nie również lokalne firmy, by podniosły swoją innowacyjność i poprawiły pozycję konkurencyjną.

„Samorządowy Lider Zarządzania 2022- Komunikacja – partycypacja – współzarządzanie” – to konkurs organizowany przez Związek Miast Polskich i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wcześniej Zduńska Wola zdobyła złotą nagrodę w marketingowym konkursie Innovation i otrzymała tytuł Samorząd Innowacji w plebiscycie organizowanym przez Polską Agencję Prasową.

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok