Dramat ludowy ,,Maty Najmyczka” i tragikomedia ,,Moralność pani Dulskiej” pod dyrekcją artystyczną artysty ludowego Ukrainy – Dmytro Czyboraka będzie można zobaczyć nieodpłatnie już za tydzień w MDK Ratusz.

Obserwuj nas:

Historia teatru:

Kołomyjski Teatr Dramatyczny został założony w 1848 roku przez księdza Iwana Ozarkiewicza i jest pierwszym teatrem w Galicji. W ciągu 175 lat teatr przechodził różne przekształcenia, a nawet został zamknięty, działał jednak nawet w czasach wojennych koszmarów.
Ostatnie odrodzenie zawodowe Teatru Kołomyja nastąpiło w grudniu 1989 roku.

W 2008 roku Teatr w Kołomysku otrzymał status akademicki i nadano imię jego założyciela Iwana Ozarkiewicza oraz rozpoczął odbywający się corocznie Ogólnoukraiński Festiwal Teatralny „Przedstawienia Kołomyskie”.

Działalność teatru podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę:
Teatr z dumą chroni tradycje kulturalne, w czasie wojny nadal działa na rzecz potrzeb Ukraińców: wystawia przedstawienia dla żołnierzy jednostek wojskowych, placówek rehabilitacji medycznej, organizuje imprezy zamknięte dla żołnierzy i ich rodzin, osób wewnętrznie przesiedlonych, co także przyczynia się do na rzecz integracji osób wewnętrznie przesiedlonych w społeczności, współpracuje z organizacjami charytatywnymi, instytucjami edukacyjnymi, prowadzi zbiórki na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy, aktywnie uczestniczy w różnych międzynarodowych wydarzeniach i festiwalach, wspiera uchodźców za granicą i wprowadza cudzoziemców w kulturę ukraińską, pomaga Ukrainie pozostać widocznym w inne kraje.

O występach:

„Maty Najmyczka”
Każdy ma swój los… W Łuki los zła i zła: skradziona i utracona miłość do kornetu Cyryla, chwała dziewczyny, która nie zachowała honoru i urodziła dziecko pozamałżeńskie, pogarda otaczających ją osób, wyrzeczenie się bliskich. Jest najemniczką w cudzym domu i u innych ludzi… Ale jest szczęśliwa, bo los dał jej syna Marka. Ona jest matką…
Czy matka może ukrywać swoją miłość?
A czy można wyrzec się miłości?

„Moralność pani Dulskiej”
Pani Dulska jest kobietą władczą i despotyczną. Jej moralność to brak jakichkolwiek norm i zasad moralnych w stosunku do niej samej lub członków jej rodziny.
A teraz dowiaduje się, że służąca Hanka jest w ciąży, a ojcem dziecka jest jej ukochany syn Zbyszko…

Przed i po spektaklach odbędzie się kwesta na rzecz walczącej Ukrainy, którą przeprowadzi Parafialny Zespół Caritas, działający przy Parafii  p. w. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli.

Występy odbędą się 27 września w sali widowiskowej MDK Ratusz:

16:00 „Maty Najmyczka”

19:00 „Moralność pani Dulskiej”

Na spektakle wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MDK Ratusz od 20 września (środa).

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: