06.12.2022

Gruntowny remont kompleksu kamienic naprzeciw Liceum Plastycznego jest na ukończeniu. Budynki odzyskały dawny blask i zostały podłączone do miejskiego ogrzewania. Miasto pozbyło się kolejnych kopciuchów

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

  • Wejdź na stronę internetową konkursu
  • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
  • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Kamienice przy ulicy Sieradzkiej 26,28,30,32 i 32A przeszły solidny remont. Z pięciu budynków zniknęło sześćdziesiąt jeden pieców węglowych, które zatruwały powietrze w centrum Zduńskiej Woli. – Inwestujemy w poprawę estetyki, ale przede wszystkim w ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Likwidacja kolejnych węglowych pieców to następny krok do czystego powietrza w naszym mieście – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

To nie koniec. Wraz z wymianą starego źródła ogrzewania kamienice zostały docieplone. Ekipa budowlana wymieniła stare, nieszczelne okna i drzwi. Budowlańcy odnowili także balkony wraz z balustradami. Fronty kamienic wróciły do swojego pierwotnego wyglądu. Pojawiły się również drewniane bramy, które nawiązują do zabytkowego charakteru budynków. Podwórka zostały utwardzone. Całości dopełnią nowe ławki, stojaki na rowery i pergole.

Miasto na termomodernizację kamienic przy ul. Sieradzkiej 26,28,30,32 i 32A pozyskało ponad 2,3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji to  prawie 5 mln zł. Prace wykonało Konsorcjum firm CZĘSTOBUD Sp. z o.o. Częstochowa i Przedsiębiorstwo Budowlane BUDOPOL Sp. z o. o. Jaskrów

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok