Dwie ulice w Karsznicach zyskały zupełnie nowy wygląd. Starostwo liczy na zgodę na użytkowanie jeszcze przed świętami.

Obserwuj nas:

Ich przebudowa to spełnienie oczekiwań i postulatów mieszkańców Karsznic. Inwestycja prowadzona jest na zlecenie Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli, natomiast samorząd miejski dokłada się do tego zadania.

Zgodnie z umową, inwestycja ma być gotowa do końca tego roku. Starostwo zgłosiło zakończenie robót do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego już w poniedziałek, 18 grudnia i będzie starać się o to, by do końca tego tygodnia uzyskać zgodę na użytkowanie.

Od środy, 20 grudnia, miejskie autobusy wracają na swoją normalną trasę. Chodzi o linie nr 1, 5, 6 oraz Z, które będą mogły poruszać się ulicami Stanisława Staszica i Spółdzielczą oraz zatrzymywać na ustalonych przystankach.

Ulice na terenie osiedla Karsznice przebudowała firma Martom ze Zduńskiej Woli. Wartość robót budowlanych to 12,3 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w wysokości 11,2 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Realizację przedsięwzięcia wsparło miasto Zduńska Wola kwotą 235 tys. zł. Wkład własny powiatu zduńskowolskiego to 927 tys. zł.

Zakres prac dotyczy ul. Stanisława Staszica na odcinku od ul. Wiosennej do ul. Spółdzielczej dotyczy odcinka 697 m. Na ul. Spółdzielczej prace prowadzone były na odcinku 931 m od skrzyżowania z ul. Bolesława Leśmiana do skrzyżowania z ul. Karsznicką.

Na ulicach Spółdzielczej i Stanisława Staszica przebudowano jezdnie, powstały nowe wyniesione skrzyżowania na ulicy Spółdzielczej u zbiegu z ul. 1 Maja oraz ul. Juliusza Sylli. Zbudowano także dwa wyniesione przejścia dla pieszych na ul. Stanisława Staszica przy skrzyżowaniu z ul. Spółdzielczą oraz przy cmentarzu.

Przy obu ulicach wybudowano ścieżki rowerowe i nowe chodniki. Na przystankach autobusowych wybudowano tak zwane perony. Powstały także rowy odwadniające. W miejsce usuniętych drzew zostały nasadzone nowe.

Przy ul. Spółdzielczej zostały wybudowane miejsca postojowe. Parkingi publiczne zostały oznakowane znakami drogowymi. Tak została zaprojektowana organizacja ruchu w tym rejonie, a zatwierdziła ją Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli. Oznakowany został początek i koniec parkingów między innymi dlatego, by było jasne, że to parkingi publiczne, a nie prywatne miejsca postojowe.

Przebudowa ulic na osiedlu Karsznice to jeden z etapów projektu rozbudowy ciągu dróg powiatowych: ul. Łaska – ul. Świerkowa – ul. Jodłowa – ul. Staszica – ul. Spółdzielcza w Zduńskiej Woli. W roku 2019 przebudowano odcinek ul. Łaska – ul. Świerkowa z budową ronda. W 2022 roku rozpoczęła się także przebudowa części Jodłowej do skrzyżowania z ulicą Borową. Prace prowadzi firma Zakład Usług Komunalnych B. J. Pabich. Inwestycja na Jodłowej kosztować będzie 9,7 mln zł. Powiat zduńskowolski otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To ponad 8 mln zł. Do tego milion zł dokłada miasto Zduńska Wola.

zdjęcia: UM Zduńska Wola

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: