Gala Laur Zduńskowolski Miasto & Powiat 2024 odbyła się w piątek, 27 stycznia, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli.

Obserwuj nas:

Laur Zduńskowolski Miasto & Powiat 2024 to gala podczas której wyróżniani są mieszkańcy Zduńskiej Woli i powiatu zduńskowolskiego w czterech kategoriach: Laur Przedsiębiorczości, Laur Zduńskowolski Miasto i Powiat działalność społeczna,  Laur Zduńskowolski Miasto i Powiat kultura oraz Ambasador Zduńskiej Woli.

Galę, jaka odbyła się w piątej, 26 stycznia, w Miejskim Domu Kultury Ratusz  w Zduńskiej Woli poprowadził Wojciech Wolniak.

Wydarzenie jest organizowane wspólnie przez samorządy Zduńskiej Woli oraz powiatu zduńskowolskiego. Uhonorowani mieszkańcy, przedsiębiorstwa i działacze otrzymali statuetki, jakie wręczyli laureatom prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora oraz starosta powiatu zduńskowolskiego Hanna Iwaniuk.

Laur Przedsiębiorczości 2024:

Studio Tańca Arabesque. Studio Tańca Arabesque Anety i Marcina Bartonów, to  szkoła tańca dla każdego: dzieci, młodzieży i dorosłych. Dorośli aby błyszczeć na parkietach szkolą się na kursach tańca. Studio prowadzi program szkolenia aby dzieci i młodzież mogła realizować swą pasję poprzez popisy na scenie. Najbardziej zaawansowani tworzą zespół Teatru Tańca Arabeska.

Tancerze od wielu lat prezentują się na scenach w całym kraju, a soliści oraz formacje zdobywają najwyższe trofea na festiwalach i turniejach tańca. Szkoła to pół tysiąca tancerzy, zarówno dzieci, jak i dorosłych w sezonie. Trenerki i choreografki to wychowanki Arabeski dziś przekazują swą wiedzę kolejnym pokoleniom i współtworzą niezwykły  zespół twórców wyjątkowych widowisk oklaskiwanych przez wielotysięczną widownię.

Studio Tańca Arabesque Aneta, Marcin Barton S.C jest producentem wszystkich projektów Studio Tańca Arabesque oraz Teatru Tańca Arabeska. W każdym sezonie przygotowuje kilka premier.

Zegarmistrz Hieronim Kaczmarek. Hieronim Kaczmarek jako zegarmistrz pracuje w Zduńskiej Woli od lat 70. XX wieku. Rozpoczął naukę zawodu w 1976 roku u mistrza Tomasza Kowalskiego w zakładzie przy ul. Łaskiej 3.

Fachu uczył się od naprawy budzików, potem  zegarów ściennych i stojących. Wkrótce zaczął uczyć się na zegarkach ręcznych. Egzamin czeladniczy zdał w 1979 roku u mistrza Sowy w Łodzi oraz w Izbie Rzemieślniczej w Łodzi.

Po zdanym egzaminie rozpoczął pracę w zakładzie zegarmistrzowskim Tomasza Kowalskiego w Zduńskiej Woli.  W roku 1984 szef przejął warsztat po mistrzu, który przeszedł na emeryturę.

W miejscu, w którym obecnie znajduje się zakład zegarmistrzowski Hieronima Kaczmarka przy ul. Łaskiej 16, pracuje od 30 lat.

– Dzięki tej pracy, którą pokochałem, moje życie stało się spełnione – twierdzi Hieronim Kaczmarek.

Zegarmistrz naprawiał między innymi zegar na wieży kościelnej Bazyliki Mniejszej przy ul. Kościelnej, gdy był jeszcze mechaniczny.

Luletto. Lueletto to firma rodzinna Paulina i Mateusza Michalskich, powstała z miłości do pięknych i oryginalnych mebli. Na rynku działa od wielu lat, zmieniając pokoje dzieci i młodzieży w bajkowe wnętrza. Dynamiczny rozwój umożliwiło dobre przyjęcie produktów przeznaczonych dla najmłodszych w świecie.

Meble wykonane z pasją i zaangażowaniem pozwoliły na przeistoczenie małej firmy w fabrykę przepięknych łóżeczek, które dziś znajdują swój dom w wielu krajach w całej Europie.

Doświadczeni pracownicy wykonują ogrom pracy, by meble cieszyły klientów przez długie przez lata użytkowania, a jakość produktów utrzymywała się na niezmiennie wysokim poziomie.

Producent łóżek Lueletto wykonuje je z wysokogatunkowego drewna, z dbałością o każdy detal, odpowiednio zabezpieczając wszystkie elementy konstrukcyjne. Łóżka dziecięce produkowane są w kilkunastu różnych szerokościach, długościach i o różnej wysokości. Do ich produkcji nie używa się toksycznych farb i klejów.

Żwir Trans. Żwir-Trans to firma wielopokoleniowa, działająca już od ponad ćwierć wieku. Pierwsze lata działalności pod kierownictwem Mariana Gierczyńskiego to wydobycie oraz sprzedaż piasku i pospółki. Dziś Grupa Żwir-Trans, zarządzana przez synów Błażeja Gierczyńskiego i Michała Gierczyńskiego, produkuje beton towarowy i prefabrykaty, takie jak: bloczki betonowe, płyty drogowe oraz elementy muru oporowego. Dogodna lokalizacja w centralnej Polsce, umożliwia sprawny transport materiałów i możliwość realizacji usług na terenie całego kraju.

W związku z dynamicznym rozwojem firmy Grupa Żwir-Trans rozpoczęła również budowanie dróg. Wykonuje nawierzchnie bitumiczne oraz nawierzchnie z elementów betonowych. Grupa dysponuje wykfalifikowaną kadrą, a także rozbudowanym zapleczem sprzętowym. Statuetkę odebrał Błażej Gierczyński.

Borg Automotive Reman. Borg Automotive Reman to jedna z największych i najbardziej doświadczonych firm w branży regeneracji części samochodowych w Europie. Firma została założona w 1975 roku przez Sorena Toft – Jensena pod nazwą Toft – Jensen Elektro ApS. Od 2017 roku właścicielem firmy jest spółka Schouw & CO. Pierwszy oddział w Polsce został otwarty w 1991 roku. Obecnie w dwóch fabrykach, w Zduńskiej Woli i Lublinie zatrudnia ponad 1400 osób.

Borg Automotive Reman dostarcza na europejski rynek regenerowane części samochodowe odpowiadające standardom OE (Original Equipment). Wszystkie produkty regenerowane są w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych Grupy Borg Automotive w Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W skład portfolio wchodzą m.in. zaciski hamulcowe, zawory EGR, alternatory, rozruszniki czy kompresory klimatyzacji.

Model biznesowy Borg Automotive Reman zapewnia redukcję emisji dwutlenku węgla dzięki zużyciu o 79 proc. mniej energii w porównaniu do produkcji nowych produktów. Statuetkę odebrał Grzegorz Olsztyn dyrektor Zakładu w BORG Automotive.

Laur Zduńskowolski Miasto i Powiat 2024 kategoria działalność społeczna:

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rodziny im. Maksymiliana Kolbe. Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rodziny im. Maksymiliana Kolbe – Jedni Drugim w Zduńskiej Woli działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa i jakości życia najstarszych mieszkańców, osób niesamodzielnych, chorych i samotnych, w oparciu o innowacyjne urządzenie pn. System powiadamiania – „PILOT POMOCY” , zaprojektowane i wykonane na rzecz stowarzyszenia przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli. Umożliwia ono osobom chorym, starszym i samotnym przy użyciu jednego przycisku podłączonego do sieci telefonicznej wysłać sygnał do wskazanych osób o potrzebie pomocy w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, upadku lub w innych przypadkach losowych. Od 2014 roku rotacyjnie. Skorzystało z nich już około 180 rodzin.

Ponadto stowarzyszenie prowadzi program pomocy świadczonej osobom starszym, niepełnosprawnym i samotnym. Dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi placówkami oświatowymi: Szkołą Podstawową nr 10 w Zduńskiej Woli oraz Zespołem Szkół Aktywności Zawodowej w Zduńskiej Woli, życzliwości dyrekcji szkół, pedagogów oraz wsparciu opiekunów aktywnej grupy szkolnych wolontariuszy połączono starsze i młode pokolenie mieszkańców miasta we wspólnym działaniu. Uczniowie przynoszą zakupy, wynoszą śmieci, wykonują drobne prace porządkowe, a nawet w ramach praktyk zawodowych wykonują usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Statuetkę odebrała Halina Błasiak.

Zduńskowolskie Stowarzyszenie „Amazonka”. Zduńskowolskie Stowarzyszenie „Amazonka” zostało zarejestrowane w maju 2005 r., a kilka miesięcy wcześniej powstał klub z inicjatywy prezes Łódzkiego Stowarzyszenia „Amazonek”, ówczesnego Senatora RP Pana Marka Trzcińskiego i Heleny Kaczmarek, która została pierwszą przewodniczącą. Od 2010 r. Stowarzyszenie prowadzi Renata Cicha. Zduńskowolskie Stowarzyszenie Amazonka jest członkiem Klubów Łódzkiej Unii Wojewódzkiej „Amazonka” oraz Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” w Poznaniu.

Celem Stowarzyszenia jest wsparcie psychiczne i psychologiczne kobiet po chorobie nowotworowej sutka. Stowarzyszenie ma status non profit i utrzymuje się że składek członkowskich, dotacji, sponsorów, oraz dofinansowania ze środków PFRON, jak również z odpisu 1,5% podatku. Stowarzyszenie organizuje wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, spartakiady, szkolenia wolontariuszy, a także spotkania integracyjne czy wycieczki krajoznawcze.

Laur Zduńskowolski Miasto i Powiat 2024 kategoria działalność kulturalna:

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli to szkoła, która funkcjonuje w mieście od 1976 roku. Dziś kształci uczniów na czterech specjalizacjach: projektowania graficznego, przestrzeni i ubioru oraz ceramiki artystycznej. Od lat skutecznie łączy edukację artystyczną i ogólnokształcącą, o czym świadczą zarówno wysoka zdawalność egzaminu maturalnego, jak i ogrom wystaw, nagród, projektów i wydarzeń, w których uczestniczą uczniowie oraz pedagodzy.

W tej niezwykle kameralnej placówce panuje wyjątkowa atmosfera. Uczniowie poznają tu tajniki rysunku i malarstwa, rzeźby, fotografii i filmu, szyją, toczą na kole, projektują wnętrza, tworzą grafiki.

Liceum Plastyczne do idealna przestrzeń do rozwoju pasji i zainteresowań, sprzyjają temu świetna kadra, wciąż unowocześniane pracownie, doskonale wyposażona biblioteka, studio nagrań, sala wystawiennicza, a nawet siłownia. Społeczność PLSP chętnie opuszcza mury swojego budynku przy ul. Sieradzkiej, aby podejmować liczne inicjatywy we współpracy z instytucjami znajdującymi się na terenie miasta i województwa.

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych to miejsce, w którym każdy uczeń jest ważny, odnajduje wsparcie i akceptację. Dziś może być dumne ze swoich sukcesów, choć nie brakuje pomysłów i planów na jego dalszy rozwój. Statuetkę odebrał dyrektor Witold Rajczak.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia istnieje w Zduńskiej Woli od września 1973 roku a przekształcona została w Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. W czerwcu 1978 r. Rok 2023 to zatem rok podwójnego jubileuszu 50- i 45-lecia PSM I i II st. w Zduńskiej Woli. W ciągu tych lat kształciło się w jej murach 4249 uczniów w szkole I st. i 1119 uczniów w szkole II st. Z tej jakże licznej grupy placówka doczekała się aż 1288 absolwentów w szkole I st. i 336 w szkole II st.

To szkoła z wielkimi tradycjami w tworzeniu i kształtowaniu krajobrazu muzycznego i artystycznego miasta oraz regionu łódzkiego. Dzięki pracy, zapałowi i kreatywności kilku pokoleń – to także ważne miejsce na muzycznej mapie Polski. Wychowankowie przez lata otrzymali kilkadziesiąt stypendiów od znanych instytucji, zajmujących się promocją i wspieraniem kultury, kilkaset nagród, wyróżnień i dyplomów laureata w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych.

Dzieci i młodzież muzykują w kilkunastu zespołach instrumentalnych i kameralnych, a także w chórach szkoły I i II stopnia, orkiestrach smyczkowych I i II stopnia, Big Bandzie, zespole rytmiki, zespołach wokalnych, zespole muzyki XX i XXI w. Na uwagę zasługują także znane i uznane formacje jak orkiestra symfoniczna szkoły II st., Junior Jazz Combo oraz utytułowany zespół muzyki dawnej Proavitus.

Szkoła Muzyczna w Zduńskiej Woli prowadzi szeroką działalność koncertową na rzecz mieszkańców miasta i regionu. Co roku organizuje 60 popisów i audycji muzycznych. Ponadto, wychowankowie  prezentują swoje umiejętności w niemal 40 dużych koncertach i wydarzeniach, realizowanych wspólnie z instytucjami z miasta, powiatu, regionu łódzkiego, a także instytucjami ogólnopolskimi. Absolwenci to znakomici muzycy, a także świetni pedagodzy i wykładowcy wyższych uczelni muzycznych w kraju i za granicą. Statuetkę odebrała dyrektor Daria Jabłońska.

Ambasador Zduńskiej Woli: Szymon Drabiński

Szymon Drabiński, pianista urodzony w 2001 roku,  jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Zduńskiej Woli w klasie fortepianu Marcina Szczerby oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Karola Radziwonowicza, pod kierunkiem którego kontynuuje obecnie naukę na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Fundacji Osińskich-Orłowskich oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Jest laureatem wielu nagród w konkursach solowych i kameralnych, m.in.:
III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym EPTA International Competition for Young Pianists w Chorwacji (2015),
I Nagrody oraz Nagrody Specjalnej na Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym w Żaganiu (2016),
II Nagrody oraz Nagrody Instytutu Fryderyka Chopina w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Szafarni (2017),
II Nagrody oraz Nagrody Specjalnej na XX Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego (2020, jako pianista „Ardere Quintet”),
III Nagrody na VI Concurso Internacional de Musica Agustin Aponte na Teneryfie (2021).

Wielokrotnie występował m.in. w Żelazowej Woli, grał recitale w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w Łazienkach Królewskich, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Opolskiej oraz siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W 2018 roku wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Young Prague” promującym utalentowanych młodych muzyków z całego świata. Cyklicznie bierze udział w koncertach charytatywnych, których celem jest pomoc finansowa dla uzdolnionej muzycznie młodzieży.

Koncert Emilii Klimczak z akompaniamentem Agnieszki Kościelak-Nadolskiej

Emilia Klimczak. Emilia Klimczak to śpiewaczka, wokalistka musicalowa, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego łódzkiej Akademii Muzycznej, solistka Teatru Muzycznego w Łodzi. Współpracowała m.in. z Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi, Teatrem Nowym w Słupsku, Teatrem Nowym w Łodzi i Teatrem Rampa w Warszawie, a także z zespołem L. Kozłowskiego, Ostatniego Klezmera Galicji. Brała udział w Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy i Wędrownym Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski.

Jej repertuar obejmuje wiele partii musicalowych, m.in.: Marii Magdaleny (Jesus Christ Superstar), Eileen (Wonderful Town), Elizy Doolittle (My Fair Lady), Esmeraldy (Zorro), Młodej Bubuliny (Zorba), Hudel, Chawy (Skrzypek na dachu), Ariadny i Heraklesa (Tadek na tropach Minotaura), Pauli Abagnale (Złap mnie, jeśli potrafisz), a także klasycznych, m.in.: Adeli (Zemsta nietoperza), Wandy (Wielka księżna Gerolstein), Mi (Kraina uśmiechu), Walentyny (Wesoła wdówka), Ciboletty (Noc w Wenecji), Fanny (La cambiale di matrimonio). Śpiewa również partię Esmeraldy (Notre Dame de Paris), Velmy Kelly i Roxie Hart (Chicago) oraz Marii (West Side Story).

Agnieszka Kościelak-Nadolska. Pianistka dr Agnieszka Kościelak-Nadolska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła w ramach studiów doktoranckich pod kierunkiem prof. Tadeusza Chmielewskiego oraz prof. Cezarego Saneckiego i w 2015 roku otrzymała tytuł doktora sztuki w specjalności Fortepian. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji na rzecz młodzieży muzykującej Viva-Musica i Europejskiego Centrum Młodzieży Artystycznej za „osobowość artystyczną” oraz licznych stypendiów naukowych, w tym stypendium dla najlepszych doktorantów.

Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, między innymi w Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzycznej, 13th Poland International Music Festival and 4th International Piano Competition, Międzynarodowym Konkurs Pianistycznym Concours Musical de France, na którym zdobyła 2 miejsce (2010), V International Master Competition for Music Teachers (2017) zdobywając II miejsce oraz Nagrodę Specjalną za interpretacje muzyki polskiej.

Od wielu lat prowadzi działalność koncertową jako pianistka solowa, a szczególnie jako kameralistka, współpracując z wybitnymi solistkami: Emilią Klimczak – solistką Teatru Muzycznego w Łodzi oraz Kamilą Klimczak – aktorką i solistką Teatru Bagatela w Krakowie i Piwnicy pod Baranami, czy pianistą Markiem Czmochowskim (duet fortepianowy). Prowadzi również aktywną działalność pedagogiczną i metodyczną oraz działalność naukową. Ponadto w 2021 został wydany zbiór miniatur dźwiękowych na fortepian jej autorstwa pt.”Kosmiczna Przygoda”. Wykłada w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz uczy w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. A. Tansmana w Łodzi.

zdjęcia: UM Zduńska Wola

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: