W czwartek, 22 lutego, radni miejscy obradowali na sesji. Tematy, jakimi się zajęli, dotyczyły między innymi zmian w budżecie na ten rok. Ale nie tylko.

Obserwuj nas:

Radni miejscy rozpoczęli obrady od upamiętnienia minutą ciszy zmarłej dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 11 w Zduńskiej Woli, która zmarła 1 lutego 2024 roku.

Radni na początku sesji wysłuchali także wystąpień mieszkańców, którzy pojawili się na sesji. Głos we wciąż nierozstrzygniętej sprawie spalarni śmieci zabrali Eugeniusz Golenia oraz Urszula Owczarek. Z kolei Paweł Galewski pytał o to, czy tak wysokie podatki w mieście są według władz konieczne.

Rada Miasta Zduńska Wola podczas sesji rozpatrzyła uchwały dotyczące zmian w budżecie na 2024 rok. To między innymi zwiększenie subwencji oświatowej. Z przeznaczeniem na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli miasto otrzymało dodatkowo ponad 5,3 mln zł.

Do budżetu zostały wprowadzone pieniądze z dotacji na kolejny etap modernizacji oświetlenia w Zduńskiej Woli. To 828 tys. zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W mieście zostanie wymienionych na energooszczędne 545 opraw.

W budżecie pojawiło się także nowe zadanie w postaci wykonania dokumentacji termomodernizacji kamienicy przy ul. Kościelnej 28 (południowa część skrzyżowania Kościelnej z Mickiewicza). Projekt jest potrzebny, by wnioskować o dotację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jedna z uchwał dotyczy także ponownego wprowadzenia do budżetu przebudowy ulicy Dobrej. To około 650 tys. zł. Inwestycja znalazła się w wykazie wydatków niewygasających z końcem 2023 roku. Zrealizowana będzie w roku obecnym.

Rada miasta podjęła też decyzję o wprowadzeniu do budżetu zadania „Budowa instalacji fotowoltaicznej na budynkach oświatowych w Zduńskiej Woli”. Projekt zakłada finansowanie z budżetu w kwocie 125 tys. zł. Miasto zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach programu „Łódzkie OZE – wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie województwa łódzkiego”. Inwestycja polegać ma na budowie instalacji fotowoltaicznej na budynkach przedszkoli nr 3, nr  6 oraz nr 10 jeszcze w tym roku.  Na podstawówkach instalacja planowana jest w 2025 roku. Panele mają być wtedy umieszczone na szkołach podstawowych nr 7, nr 9, nr 10 oraz nr 11.

zdjęcia: UM Zduńska Wola

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: