11.01.2023

Trwa walka ze szkodliwym azbestem. Urząd do dziesiątego lutego br. przyjmuje wnioski na dofinansowanie usuwania materiałów azbestowych.

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

  • Wejdź na stronę internetową konkursu
  • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
  • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Miasto chce wyeliminować azbest z naszego otoczenia. Najczęściej występuje on w eternicie, który niegdyś używany był do pokrywania dachów. Jest on niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Likwidować go mogą tylko firmy, które robią to profesjonalnie i zachowują wszystkie normy bezpieczeństwa.

Zapraszam wszystkich mieszkańców, którzy chcą zlikwidować azbest ze swojej posesji lub dachu. Pomożemy uzyskać dotację na jego unieszkodliwienie oraz wskażemy, jakie dokumenty trzeba zgromadzić.

Alina Kubiak, dyrektor Biura Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska

Azbest jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Może on dostać się do naszych dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem. Osiada w pęcherzykach płucnych i oskrzelach. Długotrwałe wdychanie włókien azbestu może doprowadzić do wielu śmiertelnych chorób.

Rada Miasta uchwaliła program unieszkodliwiana azbestu. Dotychczas udało się zlikwidować ponad 200 ton płyt azbestowych.

Chcesz pozbyć się azbestu ze swojej działki lub domu? Skontaktuj się z urzędnikami, którzy wyjaśnią, jak możesz uzyskać dotację: tel. 43 825 05 65, e-mail: urzad_miasta@zdunskawola.pl.

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok