17.01.2023

Urząd Miasta Zduńska Wola przygotował projekt przebudowy pasażu. Miasto chce przywrócić zieleń i dać mieszkańcom nowe, atrakcyjne miejsce spotkań.

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

  • Wejdź na stronę internetową konkursu
  • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
  • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Jak poinformował na swoim profilu facebookowym prezydent miasta, Konrad Pokora, urząd przygotował już projekt przebudowy i zdobył wymagane zgody budowlane. Są gotowi, by aplikować o środki zewnętrzne na tę inwestycję i czekają na ogłoszenie tegorocznych konkursów grantowych.

Urząd przez kilka miesięcy zbierał opinie mieszkańców na temat skweru. Pytał o to, jak powinien być zagospodarowany.

W efekcie, zgodnie z pomysłami uczestników konsultacji, powstanie tu zielona strefa relaksu z trawnikami, drzewami, obfitymi krzewami i kwietnymi rabatami.

Zniknąć mają też stare pawilony handlowe, które pamiętają schyłek poprzedniego wieku (jeśli kiedyś ktoś chciał iść na dobrego burgera w sensownej cenie, to udawał się przecież właśnie tutaj). W ich miejscu zainstalowany zostanie nowoczesny obiekt handlowo-usługowy.

Po przebudowie aleja będzie przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziecięcymi wózkami czy mieszkańców poruszających się z balkonikami.

Zadbamy, by skwer nie zatracił swojego kameralnego uroku, ale jednocześnie był nowoczesny i przyjazny.

Paweł Szewczyk, wiceprezydent miasta Zduńska Wola

Schody, które niwelują różnicę wysokości pomiędzy ulicami Łaską i Kobusiewicza, mają być zastąpione przez łagodny spadek na całej długości pasażu.

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok