Policjanci z posterunku w Szadku zabezpieczali pocisk artyleryjski pochodzący z okresu II Wojny Światowej znaleziony podczas prac polowych. Niewybuch został zabrany przez saperów.

źródło: policja.pl, KPP w Zduńskiej Woli

Sprawdź pozostałe newsy ze Zduńskiej Woli

21 marca 2023 roku, o godzinie 10:00 podczas prac polowych, 74-letni mieszkaniec gminy Szadek znalazł pocisk artyleryjski. Mężczyzna powiadomił o znalezisku policję. Dyżurny skierował na miejsce patrol policji oraz policjanta rozpoznania minersko-pirotechnicznego.

Okazało się, że był to pocisk artyleryjski kaliber 75 mm, pochodzący z czasów II Wojny Światowej. Miejsce znalezienia zabezpieczali funkcjonariusze z Posterunku Policji w Szadku do czasu przejęcia go przez patrol saperski z Jednostki Wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim. Saperzy po godzinie 12:00 zabrali niebezpieczne znalezisko specjalistycznym pojazdem na poligon, gdzie zostanie zdetonowane.

Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

Przypominamy, że nie wolno dotykać, rozkręcać czy przenosić znalezionych niewybuchów. Grozi to śmiercią lub kalectwem. Wojskowe materiały wybuchowe są odporne na warunki atmosferyczne i zachowują swoje właściwości wybuchowe pomimo upływu lat czy składowania w ziemi. Jeśli mamy podejrzenie, że przedmiot może być niewybuchem, miejsce jego znalezienia należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, szczególnie dzieci i powiadomić policję. Wówczas należy odsunąć się na bezpieczną odległość i czekać na przyjazd odpowiednich służb.

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok