Uczniowie plastyka mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat Jerzego Nowosielskiego dzięki prelekcji poprowadzonej przez Krystynę Czerni.

Obserwuj nas:

Setna rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego, wszechstronnego artysty XX wieku, została uczczona w tym roku – Sejm wybrał go na patrona roku 2023. W ramach tej okazji, uczniowie zduńskowolskiego liceum plastycznego mieli przyjemność poszerzyć swoją wiedzę na temat tego niezwykłego twórcy, dzięki prelekcji poprowadzonej przez wybitną historyk sztuki i doktora nauk humanistycznych, Krystynę Czerni.

Sylwetka Nowosielskiego, który był nie tylko malarzem, lecz także ikonopisarzem, rysownikiem, scenografem i teoretykiem sztuki, została ukazana w nowy sposób. Uczniowie mieli okazję zgłębić nie tylko jego życiorys, ale również odkryć tajniki inspiracji oraz przykłady twórczych działań artysty. Część z tych dzieł nadal czeka na odkrycie i skatalogowanie, co wzbogaciło prelekcję o aspekt tajemniczości i eksploracji.

Podczas wykładu, obrazy i historie o Nowosielskim ożyły dzięki bogatej kolekcji fotografii, w tym tych pochodzących ze zbiorów pani Czerni. To wyjątkowe spojrzenie na życie i twórczość artysty wprowadziło uczestników w świat barwny, pełen symboliki i głębokich przemyśleń. Wszyscy obecni mieli szansę zagłębić się w świecie artysty, odkrywając zakamarki jego sztuki i inspiracji, a samo spotkanie stanowiło doskonałą okazję do docenienia dziedzictwa tego wyjątkowego artysty.

zdjęcia: Oliwia Stęsicka

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: