W poniedziałek 11 marca, do zduńskowolskich seniorów zaczęli wydzwaniać oszuści. Niestety, jedna kobieta nie zachowała czujności i wyrzuciła przez okno wszystkie oszczędności.

Obserwuj nas:

W poniedziałek do dyżurnego zduńskowolskiej komendy zadzwoniło pięć osób, do których dzwonili oszuści podający się za pracownika ZUS, policjanta i inne służby. Zgłaszający nie dali się oszukać i w trakcie rozmowy odkładały słuchawkę, rozłączając połączenie. Wykazały się opanowaniem i nie dały się nabrać na wymyśloną historyjkę przekazywaną przez oszustów.

Niestety, pomimo licznych apeli, są osoby, które nadal nie zachowują ostrożności. Tego samego dnia, 87-letnia zduńskowolanka, około godziny 17.00, odebrała telefon. Kobieta z drugiej strony słuchawki przedstawiła się jako pracownica ZUS. Zduńskowolanka nie podejrzewając podstępu, podała wszystkie dane o jakie tamta poprosiła przez telefon.

Godzinę później, do 87-latki zadzwonił mężczyzna podając się za policjanta. Powiedział, że na osiedlu biega młodzież, która kradnie pieniądze. Polecił seniorce zwilżyć ręcznik i położyć pod drzwi, by nikt nie puścił pod drzwiami jej mieszkania gazu. Przez około pół godziny rozmawiał z seniorką, dopytywał o pieniądze, o pewne szczegóły z jej życia.
Nakłonił kobietę, by wszystkie swoje oszczędności włożyła do reklamówki i wyrzuciła przez okno. Postraszył ją, że jeśli tego nie zrobi, to do jej mieszkania przyjdzie prokurator i zrobi przeszukanie. Zapewniał, że jutro te pieniądze odda.

Zduńskowolanka po wyrzuceniu pieniędzy przez okno zaczęła spokojniej myśleć, analizować do czego doszło. Poszła do sąsiadki, opowiedziała co się stało i jeszcze tego samego dnia przyjechała do komendy złożyć zawiadomienie o przestępstwie.

Po raz kolejny apelujemy do osób starszych, ale również do rodzin seniorów – rozmawiajcie, uczulajcie swoich rodziców i dziadków, a także znane starsze osoby, jak działają oszuści. W sytuacji, kiedy senior odbierze telefon, w którym rozmówca porusza temat pieniędzy i namawia do ich przekazania, wykonania przelewu czy wypłaty, należy natychmiast przerwać połączenie, skontaktować się z członkiem rodziny i zadzwonić pod 112, żeby powiedzieć co się stało i że była próba oszustwa.

sierżant sztabowy Katarzyna Biniaszczyk

Policjanci apelują o rozwagę i radzą

  • Pamiętaj – funkcjonariusze, nigdy nie proszą mieszkańców o jakiekolwiek pieniądze! Jeżeli ktoś dzwoni podając się za mundurowego i chce uzyskać pieniądze, natychmiast po zakończonej rozmowie skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji!
  • Jeżeli rozmówca podawał się za kogoś z rodziny to po zakończonej rozmowie zadzwoń do tej osoby na numer, który znasz. Upewnisz się, czy rozmówca był tym za kogo się podawał.
  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości skontaktuj się z najbliższą jednostką policji. Funkcjonariusze pomogą w ustaleniu czy rozmówca był tym za kogo się podawał.

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: