13.05.2022

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Pasaż Powstańców Śląskich zmienił się nie do poznania. Na wciśniętej między budynki działce powstał zielony przyczółek. Można tu teraz odpocząć od miejskiego pędu i złapać oddech wśród drzew i krzewów.  

Nowa zielona oaza w centrum Zduńskiej Woli

Tak jak chcieli mieszkańcy, zazieleniliśmy ten kawałek miast – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Zanim przystąpiliśmy do przebudowy skweru, zapytaliśmy o zdanie zduńskowolan. Zorganizowaliśmy spacery badawcze, przeprowadziliśmy wywiady, poprosiliśmy o wypełnienie ankiet. To mieszkańcy urządzili tę przestrzeń – dodaje. 

Na pasażu rosną dziś graby kolumnowe, które jesienią zmieniają kolor na żółty, i klony Armstrongi, których liście przebarwiają się na czerwono. Są też pełne fantazji klomby z ozdobnymi trawami i różnymi gatunkami kwiatów. Pośród roślin rozstawiono wygodne, drewniane leżaki i ławki z solarnymi ładowarkami do smartfonów. Teren optycznie domyka drewniany podest, który pełni funkcję amfiteatru i miejsca spotkań z przyjaciółmi. Jest też mała fontanna, a latem rozstawiana będzie kurtyna wodna. Pojawiły się stojaki do rowerów, piłkarzyki oraz stół do szachów i gier planszowych. 

Układ przestrzeni zaplanowaliśmy tak, by wypoczywający tu mieszkańcy mieli szansę się spotkać, porozmawiać, nawiązać znajomości – wyjaśnia Michalina Łagunionok, wicedyrektor Biura Strategii i Rozwoju, która koordynuje projekt. To pierwszy w Zduńskiej Woli skwer pomyślany jako przestrzeń integrująca mieszkańców. – Można tu przyjść ze znajomymi, pograć w gry, a jeśli ktoś chce zaprezentować swój talent, zorganizować kameralne wydarzenie na deskach amfiteatru – dodaje Łagunionok. 

Oddajemy tę przestrzeń mieszkańcom. To wy ją zaprojektowaliście, a teraz dajcie jej życie. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia tej na nowo urządzonej przestrzeni – prezydent mówił otwierając pasaż po przebudowie.

Dla upamiętnienia Pawła Królikowskiego

Patronem skweru został Paweł Królikowski, urodzony w Zduńskiej Woli aktor filmowy i teatralny.
Gdy był nastolatkiem, w pobliżu działały dwa kina. Może właśnie tam złapał aktorskiego bakcyla? –zastanawia się Konrad Pokora. – Jesteśmy dumni, że możemy uhonorować człowieka, który był oddanym ambasadorem Zduńskiej Woli i wielkim przyjacielem nas wszystkich. Pawle, pamiętamy i nie zapomnimy! – mówił prezydent, Konrad Pokora. 

Na zaprojektowanie i przebudowę skweru urząd miasta pozyskał środki z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Zadanie zrealizowano w ramach projektu „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”.