12.01.2023

Zduńskowolscy policjanci zatrzymali 65-letniego rowerzystę, który w wydychanym powietrzu miał ponad promil alkoholu. Do nietypowego zatrzymania doszło we wtorek, 10 stycznia.

źródło: policja.pl, KPP w Zduńskiej Woli

Sprawdź pozostałe newsy ze Zduńskiej Woli

Wtorkowe popołudnie. Po godzinie 15:00 dyżurny zduńskowolskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że po drodze ekspresowej S8, na 184 kilometrze, w kierunku Łodzi, jedzie rowerzysta.

Dyżurny natychmiast wysłał na trasę patrol drogówki. Na miejscu okazało się, że 65-latek jechał z Sieradza do domu w gminie Sędziejowice. Miał na kierownicy zawieszoną….. kankę z mlekiem. Wjechał na trasę S8, bo bardzo się spieszył. Trochę trudności sprawiała komunikacja z cyklistą więc mundurowi zbadali jego stan trzeźwości – miał 1,2 promila alkoholu w organizmie. Lekkomyślny 65-latek został przetransportowany do domu.

Dzięki reakcji kierujących, którzy poinformowali dyżurnego o nietypowym kierowcy na ekspresówce, udało się zapobiec zagrożeniu dla 65-latka i innych uczestników ruchu. Rowerzysta został ukarany mandatami w łącznej kwocie 2750 złotych – 2500 złotych za jazdę w stanie nietrzeźwości i 250 złotych za jazdę rowerem po drodze ekspresowej.

Rowerzyści nie mogą korzystać z autostrad czy dróg ekspresowych. Dotyczy to także przypadku poruszania się pasem awaryjnym lub poboczem.

Rowerzysta jest obowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok