31.12.2021

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

  • Wejdź na stronę internetową konkursu
  • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
  • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Większe dopłaty i wsparcie dla pomp ciepła – urząd miasta ulepsza program dopłat wymiany pieców węglowych. Walka ze smogiem pozostanie priorytetem władz Zduńskiej Woli w 2022 r. Podobnie jak remonty dróg i budowy nowych.

5 500 zł wyniesie w nowym roku dopłata do wymiany pieca węglowego, o jaką mogą mieszkańcy mogą starać się w ramach zduńskowolskiego programu Stop Smog. To o 500 zł więcej niż w ubiegłych latach.

Rosną ceny, rosną więc dopłaty.

Zwiększamy dotacje, bo poważnie wzrosły koszty likwidacji kopciuchów i instalacji ekologicznego źródła ciepła. Ceny materiałów budowlanych w ciągu roku podrożały średnio o niemal 11 proc., ale są i takie, których koszt zakupu jest wyższy o nawet 20-30 proc. Więcej trzeba też zapłacić za robociznę – tłumaczy Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, i dodaje: – Walka ze smogiem nieustannie jest na szczycie priorytetów miasta, nie chcemy więc wyhamowywać tempa wymiany kopciuchów.

To jest zaś lepsze niż w wielu dużo większych miast. W 2021 r. zduńskowolanie zezłomowali 221 pieców opalanych węglem. Dla porównania, warszawiacy od stycznia do końca listopada pozbyli się ich zaledwie 179!
W ubiegłorocznym naborze wniosków o dopłaty mieliśmy więcej chętnych niż zarezerwowanych na ten cel pieniędzy. Nikogo nie odesłaliśmy jednak z kwitkiem. Przesunęliśmy środki w budżecie i zwiększyliśmy pulę na dotacje. Każdy jeden zlikwidowany kopciuch, to bowiem wyraźna ulga dla naszych płuc – zaznacza Konrad Pokora

Pompy ciepła w programie

Dotację od miasta będzie można w 2022 r. przeznaczyć na podłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej, instalację ogrzewania gazowego i elektrycznego lub zakup kotła na biomasę. Po raz pierwszy dopłatami objęte zostaną też pompy ciepła.
Coraz więcej mieszkańców zgłaszało nam chęć wyboru takiego sposobu ekologicznego ogrzewania. Dlatego zmodyfikowaliśmy zasady programu Stop Smog i będziemy wspierać również wymiany kopciuchów na pompy – wyjaśnia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Miliony na termomodernizację

Jak w latach ubiegłych, o dotacje starać będą mogli się właściciele domów jednorodzinnych, przedsiębiorcy, ale także mieszkańcy budynków wielorodzinnych. W zeszłym roku z takiej możliwości skorzystały wspólnoty trzech bloków przy ul. 1-go Maja i dwóch przy ul. Wojska Polskiego. Miejskie Sieci Cieplne zbudowały dla nich nitkę ciepłociągu, pierwszą na terenie Karsznic. Tylko dzięki tej jednej inwestycji na złom trafiły 103 kopciuchy. 60 kolejnych miasto wyrzuciło podczas remontu trzech kamienic przy ul. Sieradzkiej i Łaskiej. Również tu kaloryfery grzeje teraz MSC. To nie koniec. Zaawansowane prace budowlane trwają właśnie w kompleksie budynków na przeciw Liceum Plastycznego – z nich  także usuwane są kopciuchy. Jednocześnie urząd opracowuje plany termomodernizacji następnych kamienic.
Chcemy być dobrze przygotowani do konkursów o dofinansowanie tego typu inwestycji. W 2021 r. na ten cel pozyskaliśmy aż 4 mln zł z funduszy europejskich – wylicza prezydent Konrad Pokora.

Kiedy nabór wniosków?

Do naboru wniosków przygotowywać mogą się już również zduńskowolanie. Na dopłaty dla mieszkańców, którzy planują w 2022 r. wymienić piec węglowy, miasto zarezerwowało w budżecie łącznie 1 mln zł. Wnioski będą przyjmowane od 1 lutego 2022 r.
Warto już dziś zaplanować inwestycję. Rozważyć, które z alternatywnych źródeł ciepła jest najbardziej optymalne, stworzyć harmonogram prac, zebrać informacje o kosztach. To ułatwi wypełnienie wniosku – radzi prezydent Pokora.

Pomocą służą też urzędnicy.

Miasto uruchomiło specjalny punkt konsultacyjny, w którym można uzyskać informacje zarówno o dotacjach ze zduńskowolskiego programu Stop Smog, jak i rządowego Czyste Powietrze.
Dofinansowanie z tych funduszy można połączyć. Nasi pracownicy podpowiedzą Państwu, jak skorzystać z obu programów – deklaruje Konrad Pokora. – Zapraszam do kontaktu z nimi i do składania wniosków o dofinansowanie – dodaje.

Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze działa w Biurze Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zduńska Wola ul. Stefana Złotnickiego 3, I piętro, pok. 501. By usprawnić obsługę mieszkańców, urzędnicy zapraszają do telefonicznego lub e-mailowego umawiania wizyt: 43 825 38 75 (czynny w godzinach pracy punktu) i czystepowietrze@zdunskawola.pl. Punkt czynny jest we wtorki w godz. 12:00-15:00, środy 8:00- 12:00 i czwartki 8:00-11:00.

Strony: 1 2