18.09.2022

Odnawialne źródła energii były jednym z głównych tematów tegorocznej edycji. Ale nie tylko.

źródło: Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

  • Wejdź na stronę internetową konkursu
  • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
  • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Forum, skierowane do przedsiębiorców, przedstawicieli polityki, biznesu, samorządowców, instytucji oraz osób indywidualnych, pozwoliło na wymianę poglądów i doświadczeń w zakresie możliwości, rozwiązań, bezpieczeństwa i finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii.

Część panelowa

Podczas Forum wystąpiło wielu prelegentów. Przeglądu OZE oraz możliwości ich wykorzystania w gospodarstwach rolnych i przydomowych dokonał dr inż. Adam Luberański, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Aspekty wykorzystania energetycznego biomasy w kotłach starej i nowej generacji przedstawił dr hab. inż. Przemysław Bukowski, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Naukowcy wspólnie omówili temat o wytwarzaniu i zasobach biomasy jako biopaliwa. Ponadto swoją wiedzą podzielili się partnerzy marki Pompa z Fotowoltaiką: Pur-Home, Premium Energia; ekspert w pozyskiwaniu dotacji – przedstawiciel BNP Paribas oraz reprezentanci gmin Zduńska Wola i Zapolice.

Przedstawiono też przykłady dobrej praktyki, jak i możliwości finansowania OZE dla odbiorców indywidualnych, firm i rolnictwa. Była mowa m.in. o sposobach uzyskania niższego parametru cieplnego budynku, poziomie cen rynkowych energii na przestrzeni dwóch ostatnich lat, w tym ich bezpośrednim wpływie na budżet gmin, powiatów i prywatnych firm oraz o budowie instalacji odnawialnych energii na terenie gmin Zduńska Wola i Zapolice.

Wizyty studyjne

VI Regionalne Forum Gospodarcze zakończyły wizyty studyjne w lokalnych przedsiębiorstwach. W tym roku uczestnicy forum złożyli wizyty w Silver Stal Systemy Ogrodzeniowe, Kultowym Browarze Staropolskim i Mabudo Centrum Materiałów Budowlanych.

Firma Silver Stal Systemy Ogrodzeniowe

Funkcjonuje na rynku przedsiębiorców od ponad 13 lat. Zajmuje się produkcją, sprzedażą oraz montażem systemów ogrodzeniowych – stalowych i aluminiowych. Jest partnerem handlowym firmy WIŚNIOWSKI. Firma zajmuje się sprzedażą, dostawą oraz montażem bram garażowych, stolarki drzwiowej, PVC i aluminium, a także systemów ogrodzeniowych.

Fabryka Domów Mabudo

W związku z dynamicznym rozwojem, idąc w stronę kompleksowej obsługi klientów w zakresie budownictwa, utworzono Centrum Materiałów Budowlanych. Hurtownia obsługuje zarówno klientów indywidualnych, instytucjonalnych, wykonawców, a także hurtownie. Hurtownia posiada dużą dostępność towaru, narzędzi oraz szeroką ofertę z zakresu BHP. Swój asortyment dostarcza bezpośrednio do klienta własnym transportem.

Kultowy Browar Staropolski

Browar ze Zduńskiej Woli o bogatej historii sięgającej 1892 roku, który może pochwalić się piwami na bazie staropolskich receptur o wyjątkowym, bogatym smaku. Do produkcji swoich piw używają wyłącznie najwyższej jakości tradycyjnych składników.

Po wielu perypetiach, w maju 2014 roku, właścicielem Browaru została słupska spółka Dystrybucja Pomorze. Po wyremontowaniu starych maszyn pod koniec 2014 roku, Browar Staropolski ponownie zaczął produkować piwo. Nowi właściciele postawili na produkcję piw o wysokiej jakości. Przywrócili zapomnianą już butelkę z zamknięciem tzw. pałąkowym.

W roku 2017 zmienili nazwę spółki na Kultowy Browar Staropolski sp. z o.o. Słowo -Kultowy- znalazło się w nazwie, aby odróżnić się od poprzedników, zostawiając jednocześnie w nazwie Browar Staropolski, gdyż uznali, że w dłuższej perspektywie warto budować przyszłość browaru na bazie staropolskich tradycji i wartościach.

W latach 2019 – 2021 rozpoczęto wielką modernizację Browaru. Korzystając ze wsparcia funduszy unijnych, Browar został wyposażony w najnowocześniejsze w Polsce laboratorium, w skład którego wchodzi między innymi mini browar. Zamontowana została też nowa linia rozlewnicza o wydajności 12 000 butelek i puszek na godzinę. Wybudowano nowy magazyn wysokiego składu oraz częściowo wyremontowano budynki Browaru. Prace remontowe będą trwały również w kolejnych latach.