18.09.2022

Odnawialne źródła energii były jednym z głównych tematów tegorocznej edycji. Ale nie tylko.

Forum, skierowane do przedsiębiorców, przedstawicieli polityki, biznesu, samorządowców, instytucji oraz osób indywidualnych, pozwoliło na wymianę poglądów i doświadczeń w zakresie możliwości, rozwiązań, bezpieczeństwa i finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii.

Część panelowa

Podczas Forum wystąpiło wielu prelegentów. Przeglądu OZE oraz możliwości ich wykorzystania w gospodarstwach rolnych i przydomowych dokonał dr inż. Adam Luberański, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Aspekty wykorzystania energetycznego biomasy w kotłach starej i nowej generacji przedstawił dr hab. inż. Przemysław Bukowski, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Naukowcy wspólnie omówili temat o wytwarzaniu i zasobach biomasy jako biopaliwa. Ponadto swoją wiedzą podzielili się partnerzy marki Pompa z Fotowoltaiką: Pur-Home, Premium Energia; ekspert w pozyskiwaniu dotacji – przedstawiciel BNP Paribas oraz reprezentanci gmin Zduńska Wola i Zapolice.

Przedstawiono też przykłady dobrej praktyki, jak i możliwości finansowania OZE dla odbiorców indywidualnych, firm i rolnictwa. Była mowa m.in. o sposobach uzyskania niższego parametru cieplnego budynku, poziomie cen rynkowych energii na przestrzeni dwóch ostatnich lat, w tym ich bezpośrednim wpływie na budżet gmin, powiatów i prywatnych firm oraz o budowie instalacji odnawialnych energii na terenie gmin Zduńska Wola i Zapolice.

Wizyty studyjne

VI Regionalne Forum Gospodarcze zakończyły wizyty studyjne w lokalnych przedsiębiorstwach. W tym roku uczestnicy forum złożyli wizyty w Silver Stal Systemy Ogrodzeniowe, Kultowym Browarze Staropolskim i Mabudo Centrum Materiałów Budowlanych.

Firma Silver Stal Systemy Ogrodzeniowe

Funkcjonuje na rynku przedsiębiorców od ponad 13 lat. Zajmuje się produkcją, sprzedażą oraz montażem systemów ogrodzeniowych – stalowych i aluminiowych. Jest partnerem handlowym firmy WIŚNIOWSKI. Firma zajmuje się sprzedażą, dostawą oraz montażem bram garażowych, stolarki drzwiowej, PVC i aluminium, a także systemów ogrodzeniowych.

Fabryka Domów Mabudo

W związku z dynamicznym rozwojem, idąc w stronę kompleksowej obsługi klientów w zakresie budownictwa, utworzono Centrum Materiałów Budowlanych. Hurtownia obsługuje zarówno klientów indywidualnych, instytucjonalnych, wykonawców, a także hurtownie. Hurtownia posiada dużą dostępność towaru, narzędzi oraz szeroką ofertę z zakresu BHP. Swój asortyment dostarcza bezpośrednio do klienta własnym transportem.

Kultowy Browar Staropolski

Browar ze Zduńskiej Woli o bogatej historii sięgającej 1892 roku, który może pochwalić się piwami na bazie staropolskich receptur o wyjątkowym, bogatym smaku. Do produkcji swoich piw używają wyłącznie najwyższej jakości tradycyjnych składników.

Po wielu perypetiach, w maju 2014 roku, właścicielem Browaru została słupska spółka Dystrybucja Pomorze. Po wyremontowaniu starych maszyn pod koniec 2014 roku, Browar Staropolski ponownie zaczął produkować piwo. Nowi właściciele postawili na produkcję piw o wysokiej jakości. Przywrócili zapomnianą już butelkę z zamknięciem tzw. pałąkowym.

W roku 2017 zmienili nazwę spółki na Kultowy Browar Staropolski sp. z o.o. Słowo -Kultowy- znalazło się w nazwie, aby odróżnić się od poprzedników, zostawiając jednocześnie w nazwie Browar Staropolski, gdyż uznali, że w dłuższej perspektywie warto budować przyszłość browaru na bazie staropolskich tradycji i wartościach.

W latach 2019 – 2021 rozpoczęto wielką modernizację Browaru. Korzystając ze wsparcia funduszy unijnych, Browar został wyposażony w najnowocześniejsze w Polsce laboratorium, w skład którego wchodzi między innymi mini browar. Zamontowana została też nowa linia rozlewnicza o wydajności 12 000 butelek i puszek na godzinę. Wybudowano nowy magazyn wysokiego składu oraz częściowo wyremontowano budynki Browaru. Prace remontowe będą trwały również w kolejnych latach.