Na teatralnych deskach zduńskowolskiego Ratusza zaprezentuje się jedenaście zespołów. Przedstawiamy zespoły występujące w piątek, 14 kwietnia.

Obserwuj nas:

XXI edycja WTOOPY już w najbliższy czwartek zawita do zduńskowolskiego Ratusza. Będzie to piąta odsłona wydarzenia realizowana w naszym mieście. W dniach 13-15 kwietnia 2023r. młodzi aktorzy wystąpią na scenie zduńskowolskiego ratusza, wezmą udział w warsztatach i spotkaniach z ludźmi, którzy o teatrze wiedzą niemal wszystko.

Poniżej zamieszczamy krótką prezentację zespołów występujących drugiego dnia (w piątek) oraz plakat wydarzenia, na którym znaleźć można cały rozkład jazdy wydarzenia.

Grupa Teatralna „Rampa” (Zabrze); „Ubu Król” w reżyserii Niny Wolskiej

Grupa działa pod okiem Niny Wolskiej w OPP4 „Centrum Edukacji Twórczej” w Zabrzu. Zrzesza uczniów szkół średnich i studentów. Lubi eksperymentować z różnymi rodzajami teatru. I tak w zeszłym roku wzięła na warsztat sztukę zaliczaną do klasyki teatru, tragifarsę obyczajową Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, a w tym sięgnęła do twórczości francuskich surrealistów: Alfreda Jarry’ego, adaptując jego sztukę Ubu Król czyli Polacy, oraz Rolanda Topora, tworząc Toporiadę – kolaż monodramów na bazie wybranych tekstów z tomów opowiadań Dziennik paniczny i Czarne krowy. Teatr stanowi dla zespołu zarówno odskocznię od codziennej nudy, jak i platformę wymiany doświadczeń z innymi grupami. Stąd potrzeba wyjazdów na festiwale oraz wspierania amatorskiego ruchu teatralnego na własnym podwórku. Grupa, oprócz udziału w przeglądach i różnorakich imprezach o charakterze niekonkursowym, jest organizatorem zabrzańskiego festiwalu OHO o zasięgu wojewódzkim, którego dziesiąta edycja odbędzie się w czerwcu tego roku.

Ubu, niewykształcony, żądny władzy prymityw sięga za namową żony po polską koronę, zabijając podstępnie panującego w Polsce króla Wacława. Następnie sprawuje władzę w głupi i okrutny sposób, siejąc terror i postrach wśród ludności. Żyje ponad stan, a gdy skarbiec państwa pustoszeje, wprowadza absurdalne reformy oraz morduje kolejno szlachtę i sędziów, aby przejąć ich majątki. Trudno nie zauważyć, że Ubu Król, który powstał jako sztubacki żart 15-letniego licealisty, okazuje się dzisiaj w wielu kwestiach niemal proroczy.

Zespół: Hanna Gaweł, Maja Gaweł, Wiktoria Horba, Oskar Kuboń, Aleksandra Orłowska, Julia Pindycka, Wiktoria Poczekajczyk, Alicja Przedworska, Oliwia Sorokowska, Filip Stelmaszak

Godzina spektaklu: 16:30

Grupa OOF – Teatr „Yeta” (Łódź); „Fedra” w reżyserii Marii Michalak-Nowak i Julii Gałas

Grupa OOF powstała w wyniku inicjatywy dwóch aktorek Teatru „Yeta” jako swego rodzaju eksperyment. Chciałyśmy zacząć pracę nad własnym spektaklem od zera, za pewnik mając tylko scenariusz. Grupa została skompletowana w znacznej większości w wyniku castingu i dla wielu z nas jest to pierwszy spektakl w życiu. Ale też, nie ukrywamy, że trochę o to nam chodziło. O stworzenie przestrzeni, w której każda osoba w zespole będzie mogła znaleźć swoje miejsce. Finalny produkt, czyli Fedra, był do tego pretekstem.

Fedra Racine’a to tragedia oparta na greckim micie, ale jej problematyka jest uniwersalna. Główni bohaterowie próbują dorosnąć do wyobrażenia o tym, jacy powinni być i czego oczekują od nich inni. Ta walka z własną naturą każdego wiele kosztuje, czego jesteśmy świadkami. To spektakl o tym, jak wysoka może być cena upartości, zmuszający do refleksji, czy zawsze warto tę cenę zapłacić.

Zespół: Julia Ciołkowska, Julia Gałas, Katarzyna Mańko, Maria Michalak-Nowak, Laura Olejnik, Dominika Skrzypa, Julia Ślifirska

Godzina spektaklu: 17:35

Teatr „Face to Face” (Zduńska Wola); „Obudź się i poczuj smak kawy” w reżyserii Zbigniewa Rudeckiego i Justyny Rubajczyk

Teatr działa od 11 lat w Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, skupiając młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Każdego roku grupa bierze udział w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach teatralnych, zdobywając różne nagrody zespołowe i indywidualne, ale przede wszystkim rozwijając aktorskie umiejętności w trakcie różnych warsztatów teatralnych. Młodzież dzieli się swoją pasją, energią i empatią nie tylko na scenie. Po prostu kochamy to, co robimy!

Kawa jako dopalacz? Kawa jako „otwieracz” oczu? Kawa jako uzależniacz? Czy kawa po prostu jako pretekst do tego, że się czymś dopingujemy i myślimy, że skłania nas to do racjonalnych (a może niekoniecznie) działań, przemyśleń, decyzji, że staje się usprawiedliwieniem wzmacniającym nas samych. A co jeśli to tylko placebo? Widz będzie zmuszony do kwestionowania swojego światopoglądu. Zderzy się z hipokryzją, półprawdami, (nie)spiskowymi teoriami dziejów, uprzedmiotowieniem, uzależnieniem i tym, do czego może doprowadzić brak empatii.

Zespół: Mateusz Firlej, Hanna Hennig, Gabriela Klocek, Aniela Łoniewska, Amelia Paradowska, Weronika Pluskota, Bartosz Sławski, Julia Woźnicka

Godzina spektaklu: 18:55

Teatr „Pierwsze Kroki” (Olsztyn); „…a wszystko było dobre” w reżyserii Magdaleny Marek

Teatr istnieje od 15 lat i choć zmieniają się jego członkowie (prowadząca też się zmienia, ale raczej fizycznie niż mentalnie), to niezmiennie poszukujemy różnych form teatralnego wyrażania siebie samych i otaczającego nas świata. Lubimy zabawy rodem z podwórka, gry improwizacyjne, tworzenie etiud, zabawę konwencjami teatralnymi. Spektakle tworzymy wspólnie. Nie zdarzyło nam się zrealizować spektaklu na bazie gotowego scenariusza. Scenariusz traktujemy raczej jako końcowy zapis porządkujący nasze przeżycia i pomysły powstałe na zajęciach. Niemniej pewnie dorośniemy i do takiej formy pracy.

Spektakl powstał z opowieści, rozmów i potrzeb młodych aktorów. Wypowiedziane na głos obawy, marzenia, plany ubraliśmy w ruch sceniczny, który powstawał zarówno w czasie ćwiczeń improwizacyjnych, jak i choreograficznych. Pragnęliśmy połączyć to, co nasze, proste, czasem przyziemne i karkołomnie dosłowne, z tym, co niedookreślone, symboliczne i poetyckie, dlatego obok wyznań młodych ludzi bryluje Wisława Szymborska, obok ruchu ilustracyjnego – teatr tańca, obok prozy naszego życia – liryka teatru. Skupieni na swoim „ja”, „moje”, próbowaliśmy znaleźć klucz do tego co „nasze”, „wspólne”, „trwałe”; przekroczyć nieodpartą potrzebę skupienia się na sobie i oceniania innych. Szukaliśmy sposobów wyrażenia największej z potrzeb – potrzeby akceptacji.

Zespół: Hanna Biegańska, Róża Biegańska, Stanisław Budny, Aniela Dremo, Barbara Frala, Róża Jaśkiewicz, Marcelina Kępczyńska, Anna Polak, Łucja Stankiewicz, Zuzanna Szykuła, Jakub Woźniak

Godzina spektaklu: 20:00

Teatr „Lipny Barszcz” (Katowice); „Lipny Barszcz” w reżyserii własnej

„Lipny Barszcz” to teatr, który kocha kontrast. Mateusz i Adam działają razem na scenie od 2016 r., a w 2022 r. połączyli siły z gitarzystą-improwizatorem Michałem, by wspólnie tworzyć niepowtarzalne historie na oczach widzów. Nieobce im zarówno sceny barowe, jak i teatralne. Grywali na festiwalach teatralnych, performerskich oraz improwizacyjnych. Poza działalnością sceniczną prowadzą także warsztaty z zakresu kompetencji miękkich, w tym warsztaty impro oraz teatralne.

Lipny Barszcz to także nazwa spektaklu (a właściwie formatu), który powstał jako pierwszy owoc współpracy duetu Adama i Mateusza. Jest to tzw. longform, a więc spektakl opowiadający jedną, spójną historię. Jego ramy są bardzo szerokie i pozwalają na swobodne budowanie historii, dzięki czemu każdy Lipny Barszcz jest zupełnie inny od poprzedniego.

Zespół: Mateusz Barczyk, Adam Lip, Michał Woś

Godzina spektaklu: 20:45

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: