Na teatralnych deskach zduńskowolskiego Ratusza zaprezentuje się jedenaście zespołów. Przedstawiamy zespoły występujące w sobotę, 15 kwietnia.

Obserwuj nas:

XXI edycja WTOOPY już jutro zawita do zduńskowolskiego Ratusza. Będzie to piąta odsłona wydarzenia realizowana w naszym mieście. Od czwartku do soboty młodzi aktorzy będą występować na scenie zduńskowolskiego ratusza, wezmą udział w warsztatach i spotkaniach z ludźmi, którzy o teatrze wiedzą niemal wszystko.

Poniżej zamieszczamy krótką prezentację zespołów występujących ostatniego dnia (w sobotę) oraz plakat wydarzenia, na którym znaleźć można cały rozkład jazdy wydarzenia.

Zespół teatralny „Sceneria” (Zabrze); „Sejm Kobiet” w reżyserii Anny Dermont-Brandys

Zespół Teatralny „Sceneria” działa przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Zabrzu. Należą do niego zarówno studenci, którzy mają kilkuletnie doświadczenie w występach z zespołem, jak również licealiści, którzy niedawno dołączyli do grupy. Zespół występował na miejskich i wojewódzkich festiwalach teatralnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Aktorzy chętnie sięgają po różne formy i gatunki teatralne.

Spektakl Sejm kobiet powstał w oparciu o antyczną sztukę grecką Arystofanesa, której problematyka okazuje się być aktualna również współcześnie. Porusza temat praw kobiet i w zabawny sposób konfrontuje świat mężczyzn i walczących o władzę kobiet. Oprócz humoru pojawia się też nutka refleksji.

Zespół: Maja Galus, Przemysław Jelonek, Nikodem Kluskiewicz, Kamila Malcherczyk, Kacper Mynarek, Alicja Pietrasińska, Patrycja Pyclik, Julia Skamira, Kamil Teichman, Zuzanna Thiemel

Godzina spektaklu: 17:35

Grupa Teatralna „Próbownia” (Chodzież); „Łysa śpiewaczka” w reżyserii Piotra Mąki

Grupa Teatralna „Próbownia” to zespół skupiający młodych ludzi, którzy dzielą wspólną pasję występowania na scenie. Grupa powstała w 2011 roku. Od tamtej pory działa jako sekcja Chodzieskiego Domu Kultury. Samodzielnie opracowujemy sztuki, interpretujemy gotowe teksty, a wcześniej pisaliśmy także własne scenariusze. Jesteśmy sobie sterem i żeglarzem, bo sami reżyserujemy, obmyślamy stroje, rekwizyty i charakteryzację. Często sięgamy po groteskę, wyśmiewając absurdy życia. Naszym celem jest promowanie sztuki teatralnej w lokalnym środowisku, co jednocześnie pozwala nam na realizowanie swojej pasji – bycia na scenie.

Łysa śpiewaczka jest jednym z pierwszych i najważniejszych dzieł należących do teatru absurdu. Sztuka łamie wszystkie utarte schematy: począwszy od struktury dramatu, przez budowanie postaci, na fabule kończąc. Tu absurd goni absurd, nie ma związków przyczynowo-skutkowych, natomiast przekaz, mimo upływu lat, jest niezmiennie aktualny: tragedia ludzi, którzy – choć mówią tym samym językiem – nie potrafią się ze sobą porozumieć.

Zespół: Wiktoria Belter, Wiktoria Jóźwiak, Kajetan Kołodziej, Zuzanna Kowalińska, Michalina Kozioł, Szymon Nowak, Zuzanna Ryszewska, Blanka Sworowska, Nikodem Szudrowicz

Godzina spektaklu: 18:15

„Raczkujący Cyrk Jonatana Maciejowskiego” (Jasło); „TUWIMy” w reżyserii Jonatana Maciejowskiego i Grażyny Żygłowicz

Ja nazywam się Jonatan Maciejowski i pochodzę z Kołaczyc (małego miasta w województwie podkarpackim). Od najmłodszych lat lubiłem scenę i niesienie przez nią radości ludziom. Cała moja przygoda zaczęła się od gminnego konkursu recytatorskiego „Testament Jana Pawła II”, który wygrałem, a potem potoczyło się lawinowo. Powiat, województwo, a na końcu trzy wygrane recytatorskie konkursy ogólnopolskie w Lublinie, Lubaczowie i Płocku. W międzyczasie uczęszczałem do Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bieździedzy, a potem do LO w Kołaczycach. Mogę się pochwalić, że jestem dumnym absolwentem kierunku biologiczno-chemicznego. W 2022 roku miałem ogromną przyjemność i wielki zaszczyt być finalistą FETY we Wrocławiu. Przedstawiłem na nim swój premierowy monodram TUWIMy, który został wyróżniony. Teraz jestem szczęśliwym studentem Wydziału Aktorskiego na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego i w końcu poznaję tajniki jednego z najlepszych zawodów, jaki można wykonywać.

TUWIMy – każdy, kiedy powie Julian Tuwim, od razu ma przed oczami Lokomotywę. Jednak to nie jedyny utwór, który wyszedł spod jego pióra. Ten spektakl to pewnego rodzaju hołd dla Pana Juliana, którego witalizm zawsze porusza i poprawia nastrój. Jeśli coś cię denerwuje – Tuwim. Jeśli coś gra ci na nerwach – Tuwim. Jeśli dopada cię polski spleen – Tuwim. To też pokazanie, że kiedy potrafimy uważanie się przyglądać światu, to nawet zwykła nuda może być piękną poezją…

Zespół: Jonatan Maciejowski

Godzina spektaklu: 20:00

Grupa Teatralna „Rampa” (Zabrze); „Toporiada” w reżyserii Niny Wolskiej

Grupa działa pod okiem Niny Wolskiej w OPP4 „Centrum Edukacji Twórczej” w Zabrzu. Zrzesza uczniów szkół średnich i studentów. Lubi eksperymentować z różnymi rodzajami teatru. I tak w zeszłym roku wzięła na warsztat sztukę zaliczaną do klasyki teatru, tragifarsę obyczajową Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, a w tym sięgnęła do twórczości francuskich surrealistów: Alfreda Jarry’ego, adaptując jego sztukę Ubu Król czyli Polacy, oraz Rolanda Topora, tworząc Toporiadę – kolaż monodramów na bazie wybranych tekstów z tomów opowiadań Dziennik paniczny i Czarne krowy. Teatr stanowi dla zespołu zarówno odskocznię od codziennej nudy, jak i platformę wymiany doświadczeń z innymi grupami. Stąd potrzeba wyjazdów na festiwale oraz wspierania amatorskiego ruchu teatralnego na własnym podwórku. Grupa, oprócz udziału w przeglądach i różnorakich imprezach o charakterze niekonkursowym, jest organizatorem zabrzańskiego festiwalu OHO o zasięgu wojewódzkim, którego dziesiąta edycja odbędzie się w czerwcu tego roku.

Zapraszamy na spotkanie z Rolandem Toporem: wrogiem konformizmu, banału i „myślowych gotowców”. Człowiekiem, który traktował śmiech jako reakcję alergiczną na rzeczywistość i sposób ucieczki od niej. Toporiada to kolaż pięciu monodramów, których wspólny mianownik stanowi niczym nieskrępowana wyobraźnia francuskiego twórcy. Chichocząc prosto w pysk pustej powadze i napuszonej prozaiczności, autor wykroił sobie obszar bez boga i śmierci, wolny od moralności i powagi. Plac zabaw, niczym pokój w domu wariatów, w którym spotykają się wybrani bohaterowie opowiadań z tomików Dziennik paniczny czy Czarne krowy. Bo cytując samego Topora: „kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem – kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie”.

Zespół: Hanna Gaweł, Maja Gaweł, Wiktoria Horba, Oskar Kuboń, Aleksandra Orłowska, Julia Pindycka, Wiktoria Poczekajczyk, Alicja Przedworska, Oliwia Sorokowska, Filip Stelmaszak

Godzina spektaklu: 21:00

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: