Publiczne Przedszkole nr 7 „Pod Zielonym Semaforem” rozpoczęło swoją historię 90 lat temu. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w piątek, 27 października.

Obserwuj nas:

Wraz z osiedlem Karsznice jubileusz 90-lecia obchodzi przedszkole. Placówka powstałą w 1933 roku i jest to najstarsze przedszkole w Zduńskiej Woli. Podczas obchodów jubileuszu maluszki pokazały się z najlepszej strony, a goście mogli gratulować pracujących w placówce nauczycielom.

Przed spotkaniem w placówce odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na bloku przy ul. Kałużewskiego 4. Poświęcono ją karszniczanom, rodzinie Miłkowskich, którzy w czasie II wojny światowej byli członkami podziemnej Armii Krajowej. Emilia Miłkowska wyskoczyła z okna mieszkania na drugim piętrze, chcąc uniknąć aresztowania przez gestapo, po zatrzymaniu przez Niemców jej męża Mariana i syna Kazimierza. Zmarła na skutek obrażeń 6 lutego 1943 roku. Mąż i syn trafili do obozów. W uroczystości zorganziowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli uczestniczyła synowa oraz wnuczka Mariana i Emili Miłkowskich.

Po odsłonięciu tablicy i złożeniu kwiatów, uczestnicy jubileuszu przenieśli się do siedziby  Publicznego Przedszkola nr 7 „Pod Zielonym Semaforem”.

Przedszkole w Karsznicach obchodzi 90-lecie istnienia. Przez ten czas dawało opiekę około 7 tys. najmłodszych mieszkańców osiedla kolejarskiego. Podczas spotkania rocznicowego uhonorowano najstarszego, żyjącego przedszkolaka. To Jan Madaliński, który chodził do przedszkola w latach 1936-1937. Na jubileusz zaproszono także emerytowane nauczycielki i byłe dyrektorki.

Przedszkole w Karsznicach rozpoczęło działalność 22 października 1933 roku. Założyła placówkę Pomorska Rodzina Kolejowa – stowarzyszenie działające na terenie Karsznic.

Przedszkole było wówczas jedyną placówką oświatową w osiedlu kolejarskim. Dzieci młodsze z Karsznic chodziły do szkoły we wsi Karsznice, starsze w Krobanowie. Przedszkole w Karsznicach działało początkowo w bloku przy obecnej ul. Kałużewskiego, a pierwszą kierowniczką przedszkola była Jrmina Ślósarska- Piekarczyk.

W 1949 roku przedszkole przeniesiono do drewnianego baraku przy ul. Wojska Polskiego 2. Tam placówka działała aż do roku 1967, gdy przeniesiono je do nowego budynku.

W 1983 roku przedszkole karsznickie obchodziło 50-lecie. Wówczas wieloletnia dyrektorka placówki Feliksa Madalińska, która zorganizowała ten jubileusz, zrezygnowała z tej funkcji. Karsznickie przedszkolaki pamiętają ją jako wychowawczynię od lat 50. XX wieku.

fot. UM Zduńska Wola

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: