W poniedziałek, 4 marca, gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej był Wojciech Tochman. Z dwukrotnym finalistą Literackiej Nagrody Nike rozmawiał Tomaszh Pohl.

Obserwuj nas:

Wojciech Tochman – reportażysta, autor literatury faktu, laureat wielu prestiżowych nagród, założyciel Fundacji ITAKA, Instytutu Reportażu oraz Fundacji KLUB HEBAN.

Podczas spotkania poruszono tematy, które przewijają się w książkach Tochmana i wywołują ożywione dyskusje, takie jak cierpienie, przemoc, ludobójstwo.

Na pytanie, co jest najtrudniejsze w pracy reportażysty, Wojciech Tochman odpowiedział, że spotkania z ludźmi, których dotknęło wielkie nieszczęście. Bohaterom reportaży nie zadaje pytań, jest cierpliwym słuchaczem opowieści.

Tochman zaznaczył, że reporter nie jest ani prokuratorem, ani sędzią, ma przedstawić fakty. Jednak reportaż nie powinien być tekstem obiektywnym – z założenia winien być subiektywny. Wojciech Tochman jest autorem książek, m.in. „Schodów się nie pali”, „Jakbyś kamień jadła”, „Dzisiaj narysujemy śmierć”, „Pianie kogutów, płacz psów”.

zdjęcia: MBP Zduńska Wola

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: