W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, zduńskowolskie służby mundurowe rozpoczęły kontrole punktów sprzedaży środków pirotechnicznych.

Obserwuj nas:

Wiele osób zaopatruje się w fajerwerki oraz zimne ognie, aby w sylwestrową noc powitać hucznie kolejnych dwanaście miesięcy.

Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców zduńskowolscy policjanci, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz Strażnicy Miejscy, prowadzą kontrole stanowisk, w których sprzedawane są fajerwerki, petardy oraz inne akcesoria pirotechniczne. Stróże prawa zwracają szczególną uwagę na odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa oraz instrukcje w języku polskim. Kontrolowano również wyposażenie punktów sprzedaży w odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy.

Pamiętajmy, że w dużej mierze bezpieczeństwo zależy od nas samych. Używając wyrobów pirotechnicznych bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach, czy w oknach mieszkań.

Pamiętajmy, że sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nie zapomnijmy również o naszych zwierzętach, które mogą negatywnie odczuć skutki używania wyrobów pirotechnicznych. Wiedząc, jak reagują w takich sytuacjach, nie pozwólmy ich spłoszyć i zadbajmy by nie odczuwały dyskomfortu związanego z tą wyjątkową nocą.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:

  •     wyrób pochodzi z legalnego źródła, podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi oraz oznaczenie CE,
  •     dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania,
  •     obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń,
  •     elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się,
  •     wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania,
  •     petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!).

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: