06.02.2023

Rozpoczęła się trzynasta edycja wspólnego projektu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli oraz Starostwa Powiatowego pn. „Młodzież i pierwsza pomoc”.

źródło: PSP w Zduńskiej Woli

Sprawdź pozostałe newsy ze Zduńskiej Woli

W poniedziałek, 6 lutego, w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Zduńskiej Woli odbyła się inauguracja kolejnej edycji wspólnego projektu PSP w Zduńskiej Woli oraz Starostwa Powiatowego pn. „Młodzież i pierwsza pomoc”.

Szkolenie skierowane jest do przedostatnich klas szkół średnich z powiatu zduńskowolskiego. Uczniowie poznają procedury udzielania pierwszej pomocy. Program zawiera przede wszystkim praktyczne zajęcia z prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, obsługi defibrylatorów AED oraz m.in. sposoby reagowania przy zadławieniach lub oparzeniach.

Czym są defibrylatory AED?

To kosztowny, choć prosty w obsłudze sprzęt do ratowania życia. Automatyczny defibrylator zewnętrzny (Automated External Defibrillator), w skrócie AED to urządzenie służące do przeprowadzenia defibrylacji u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Defibrylacja to medyczny zabieg polegający na zastosowaniu prądu stałego o określonej energii w celu przywrócenia prawidłowej akcji serca. Analiza czynności mięśnia sercowego odbywa się automatycznie i na podstawie specjalnie zaprogramowanych algorytmów podejmowana jest decyzja o tym, czy defibrylacja jest konieczna, czy też nie.

Za pomocą poleceń głosowych krok po kroku wyjaśnia jakie należy podjąć czynności i gdzie nakleić elektrody. Jest ono całkowicie bezpieczne dla osoby używającej go.

Jeden z „miejskich” defibrylatorów przekazanych miastu przez Budvar w 2019 roku znajduje się w zduńskowolskim ratuszu. Drugi znajduje się w jednym z pojazdów Straży Miejskiej.

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok