21.09.2022

Trzy pierwsze godziny użytkowania rowerów miejskich za darmo od dziś do niedzieli.

To prezent dla Zduńskowolan z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju.

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

  • Wejdź na stronę internetową konkursu
  • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
  • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Miasto zachęca, by przesiadać się z samochodów na rowery lub do autobusów miejskich. MPK rozpoczął właśnie badanie opinii pasażerów.

Miejskich rowerów jest w Zduńskiej Woli dziewięćdziesiąt sześć. Zlokalizowane są w trzynastu stacjach, z których pojazd wypożycza się przez aplikację – sprawdź szczegółowe informacje na temat systemu rowerów miejskich. Na co dzień bezpłatnie można korzystać z wypożyczonego pojazdu przez 20 minut, ale z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju miasto wydłużyło ten czas do trzech godzin. Promocja trwa do 26 września br.

MPK też świętuje, choć nieco inaczej

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji (MPK) w Zduńskiej Woli postanowiło natomiast wykorzystać Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju do przeprowadzenia badań wśród pasażerów. W autobusach i na plakatach pojawiły się plakaty z kodem QR. Wystarczy na smartfonie uruchomić aparat i przyłożyć do kodu, a system otworzy stronę internetową z ankietą. Do pytań można przejść także ze strony internetowej urzędu. W specjalnie przygotowanej ankiecie mieszkańcy mogą odpowiedzieć na kilka prostych pytań.

Informacje zbierane od mieszkańców będą przekazywane do innowacyjnego systemu przygotowanego przez ukraiński Startup Revizion. System na bieżąco zbierane dane i poddaje je wnikliwej analizie. Urząd nie wydał na projekt ani złotówki. Za przygotowanie i obsługę aplikacji płaci Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Zdobytą w ten sposób wiedzę MPK chce wykorzystać do podnoszenia jakości świadczonych usług.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju

To kampania Komisji Europejskiej, która ma zwrócić uwagę na cele zrównoważonego rozwoju. Jednym z nich jest promocja komunikacji masowej i zeroemisyjnej. W tym roku termin Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju pokrywa się z Europejskim Tygodniem Mobilności.