21.09.2022

Trzy pierwsze godziny użytkowania rowerów miejskich za darmo od dziś do niedzieli.

To prezent dla Zduńskowolan z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju.

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Miasto zachęca, by przesiadać się z samochodów na rowery lub do autobusów miejskich. MPK rozpoczął właśnie badanie opinii pasażerów.

Miejskich rowerów jest w Zduńskiej Woli dziewięćdziesiąt sześć. Zlokalizowane są w trzynastu stacjach, z których pojazd wypożycza się przez aplikację – sprawdź szczegółowe informacje na temat systemu rowerów miejskich. Na co dzień bezpłatnie można korzystać z wypożyczonego pojazdu przez 20 minut, ale z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju miasto wydłużyło ten czas do trzech godzin. Promocja trwa do 26 września br.

MPK też świętuje, choć nieco inaczej

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji (MPK) w Zduńskiej Woli postanowiło natomiast wykorzystać Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju do przeprowadzenia badań wśród pasażerów. W autobusach i na plakatach pojawiły się plakaty z kodem QR. Wystarczy na smartfonie uruchomić aparat i przyłożyć do kodu, a system otworzy stronę internetową z ankietą. Do pytań można przejść także ze strony internetowej urzędu. W specjalnie przygotowanej ankiecie mieszkańcy mogą odpowiedzieć na kilka prostych pytań.

Informacje zbierane od mieszkańców będą przekazywane do innowacyjnego systemu przygotowanego przez ukraiński Startup Revizion. System na bieżąco zbierane dane i poddaje je wnikliwej analizie. Urząd nie wydał na projekt ani złotówki. Za przygotowanie i obsługę aplikacji płaci Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Zdobytą w ten sposób wiedzę MPK chce wykorzystać do podnoszenia jakości świadczonych usług.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju

To kampania Komisji Europejskiej, która ma zwrócić uwagę na cele zrównoważonego rozwoju. Jednym z nich jest promocja komunikacji masowej i zeroemisyjnej. W tym roku termin Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju pokrywa się z Europejskim Tygodniem Mobilności.