09.11.2022

Zduńska Wola pomoże w dystrybucji węgla do lokalnych gospodarstw domowych.

Jeśli surowiec do Polski sprowadzą Spółki Skarbu Państwa, będzie sprzedawany według zasad określonych w ustawie. Wnioski składać można już od dziś, 9 listopada br.

źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola

Zduńskowolski urząd miasta odpowiedział na apel rządu o pomoc w dystrybucji surowca.

Rozumiemy trudną sytuację wielu właścicieli domów, którzy pomimo rozpoczętego sezonu grzewczego, nadal nie mogą kupić węgla. Brakuje go na składach w Łódzkim i okolicznych województwach. Jeśli wyznaczone przez rząd spółki sprowadzą do Polski węgiel, zorganizujemy jego transport i sprzedamy mieszkańcom na zasadach określonych w przyjętej przez parlament i podpisanej przez prezydenta ustawie.

prezydent Konrad Pokora

Zgodnie z jej zapisami, osoby uprawnione do dodatku węglowego, będą mogły zakupić opał w cenie maksymalnej 2 tys. zł brutto za tonę. Urząd rozpocznie przyjmowanie wniosków od zainteresowanych mieszkańców 9 listopada br. (szczegóły poniżej).

Miasto nie ustaje przy tym w wysiłkach na rzecz ochrony powietrza: Ciągle zachęcamy mieszkańców, by wymieniali kotły węglowe na ekologiczne źródła ciepła. Embargo na import rosyjskiego węgla szybko nie zostanie zniesione, kryzys węglowy nie jest więc przejściowy. Surowca zapewne będzie brakować w kolejnych latach, a to będzie windować jego cenę. To dobry moment, by rozważyć zmianę źródła ciepła, jak przekonuje prezydent.

A do tych zmian urząd wciąż zachęca

I przypomina, że urząd nadal dopłaca 5500 zł do wymiany kopciucha na kotły opalane biomasą, gazem lub prądem, a także na pompy ciepła. W tym roku wnioski o dotację ze Stop Smog złożyło 181 mieszkańców. W 2021 r. dzięki miejskim programom zezłomowano w sumie 456 kopciuchów. Kolejny nabór wniosków o dopłaty z programu Stop Smog planowany jest na luty 2023 r. – Już dziś zapraszamy do kontaktu, pomożemy w przygotowaniu dokumentów. Doradzamy też, jak skorzystać z dopłat oferowanych w ramach programu Czyste Powietrze – zaprasza prezydent Pokora.

Zduńskowolski urząd miasta przystąpił do akcji dystrybucji węgla paradoksalnie również ze względu na troskę o jakość powietrza. – Jeśli mieszkańcy nie zakupią węgla, będą palić w piecach czymkolwiek. Do kotłów trafią śmieci, guma czy lakierowane drewno, a to oznacza skokowy wzrost w powietrzu zanieczyszczeń, których nie notowaliśmy od kilku lat – wyjaśnia Konrad Pokora. – Mamy nadzieję, że jakość surowca będzie odpowiadać normom środowiskowym – dodaje.

Rząd szacuje, że z zakupu węgla z importu po preferencyjnych cenach może skorzystać w całej Polsce od 3,6 mln do 3,84 mln gospodarstw domowych. Ich potrzeby określono na ok. 5 mln ton.

Wniosek można pobrać ze strony Urzędu:

plik PDF oraz plik do edycji

Kto może kupić węgiel wg zasad określonych w ustawie?

Węgiel mogą kupić mieszkańcy, którzy spełniają warunki uprawniające do dodatku węglowego i w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zaznaczyli węgiel jako główne źródło ogrzewania.

Jaką ilość opału możesz kupić?

Jedno gospodarstwo domowe może kupić do 1,5 tony węgla do 31 grudnia br. oraz kolejne 1,5 tony od 1 stycznia do 15 kwietnia 2023 roku.

Jaka będzie cena węgla?

Samorząd będzie sprzedawał węgiel po cenie nie wyższej niż 2 tys. zł brutto za tonę.

Gdzie będę mógł odebrać węgiel?

Zamówiony węgiel będziesz mógł odebrać w składzie wskazanym przez urząd miasta.

Czy będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty?

Nie – w przypadku osobistego odbioru węgla (własny transport). Dodatkowe koszty będziesz musiał ponieść w przypadku usług, np. transport do miejsca zamieszkania, workowanie węgla czy jego rozładunek. Koszt ten określi skład węgla.

W jaki sposób możesz złożyć wniosek?

Tradycyjnie:

Wysłać listownie na adres Urzędu Miasta Zduńska Wola przy ulicy Stefana Złotnickiego 12.
W Kancelarii Urzędu Miasta przy ulicy Stefana Złotnickiego 12 w poniedziałki w godz. 7.30-17.00, wtorki-piątki w godz. 7.30 -15.30.
W Punkcie Kancelaryjnym Urzędu Miasta przy ulicy 1 Maja 5-7, w poniedziałki w godz. 13.00-17.00, wtorki-piątki w godz. 7.30-11.30.

Elektronicznie:

Poprzez platformę e-PUAP Urzędu Miasta. Adres skrzynki: /mzdwola/SkrytkaESP,
Pocztę e-mail: urzad_miasta@zdunskawola.pl
Pamiętaj, aby wiosek złożony elektronicznie był ważny musi zostać podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

Masz więcej pytań?

Skontaktuj się z Urzędem Miasta:

Tel: 43 825 02 96

E-mail: urzad_miasta@zdunskawola.pl, wegiel@zdunskawola.pl

Chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie? Obserwuj te profile:
Facebook, Instagram, Twitter, TikTok