Demoniczne dźwięki, szaleńcza furia i muzyczne niespodzianki. To był wielki dzień dla fanów metalu. W MDK Ratusz wystąpiła legendarna formacja.

Obserwuj nas:

W sobotę w Zduńskiej Woli odbyło się wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które przyciągnęło uwagę nie tylko miłośników death metalu, ale także fanów polskiej sceny alternatywnej. Na scenie pojawił się zespół, który może poszczycić się nie tylko prestiżowym miejscem w światowej czołówce death metalu, ale także tym, że to ich teledyski były emitowane przez telewizję MTV – jako pierwszego polskiego zespołu.

Koncert w Zduńskiej Woli nie był zwykłym występem, to także specjalny jubileuszowy set, który zachwycił zgromadzoną publiczność. Dla tych, którzy chcieli zgłębić historię polskiej sceny alternatywnej, Kawiarnia Literacka zorganizowała spotkanie autorskie z Jarkiem Szubrychtem. Dziennikarz ,,Gazety Wyborczej”, twórca magazynu „Gazeta Magnetofonowa” i współpracownik Antyradia, podzielił się swoimi spostrzeżeniami jako autor biografii tego wyjątkowego zespołu. Rozmowę na temat historii i wpływu zespołu na polską scenę muzyczną z Jarkiem Szubrychtem poprowadził Paweł Gołąb.

Po pasjonującym koncercie w Ratuszu, partner wydarzenia, ReLoad, zaprosił wszystkich na afterparty.

Vader

Powstał w roku 1983 w Olsztynie z inicjatywy Piotra „Petera” Wiwczarka i Zbigniewa „Viki” Wróblewskiego. Przełomowym momentem w historii zespołu było nagranie dema „Morbid Reich”. Materiał, wydany przez Carnage Records, został uznany „najlepiej sprzedającą się kasetą w historii death metalu”. Kolejna pozycja w dyskografii zespołu, to nie mniej kultowa płyta „The Ultimate Incantation”. Właśnie do utworu „Dark Age”, pochodzącego z tej płyty, powstał pierwszy klip, emitowany często m.in. w MTV.
Późniejsze lata to premiery kolejnych albumów, m. in: „De Profundis”, „Back to the Blind”, „Litany”, „Welcome to the Morbid Reich” i „Solitude in Madness”.

Jarek Szubrycht

Urodzony w 1974, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Twórca magazynu „Gazeta Magnetofonowa”, współpracownik Antyradia. Publikował również w „Polityce”, „Przekroju”, obu wcieleniach „Machiny” i „Filmie”. Prowadził portale T-Mobile Music i Red Bull Muzyka oraz autorską audycję radiową w Off Radiu Kraków. Autor książek o tematyce muzycznej, m.in. opowiadającej o metalu – Skóra i ćwieki na wieki (za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia), biografii Andrzeja Zauchy, zespołów Slayer i Vader oraz wywiadu rzeki z Marylą Rodowicz. Emerytowany wokalista metalowy związany z grupą Lux Occulta, autor tekstów, m.in. dla Decapitated.

zdjęcia: MDK Ratusz

Potrzebujesz więcej informacji?
Sprawdź pozostałe wiadomości
Obserwuj nas także tutaj: