03.08.2022 Od poniedziałku, 1 sierpnia 2022, na terenie Gminy Zduńska Wola zmienia się harmonogram wyłączeń przydrożnych latarni.

Docelowo, lampy nie będą świecić w godzinach 23:00-05:00. Wójt Gminy, Henryk Staniucha, po konsultacjach z radnymi, podjęli decyzję o tych ograniczeniach w zeszłym tygodniu.

źródło: facebook Urzędu Gminy Zduńska Wola

Sprawdź pozostałe informacje ze Zduńskiej Woli

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody
w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z
Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie (więc wiecie, co z tym zrobić).

Skwer został zaprojektowany przez mieszkańców. W samym centrum miasta powstał nowy zielony przyczółek. W centralnym punkcie zamontowana została fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi, drewniany amfiteatr i wygodne ławki. Można tu odpocząć od miejskiego pędu, spotkać się ze znajomymi czy pograć w szachy. Nowy zieleniec został nazwany imieniem Pawła Królikowskiego.
Zduńskowolanina, znanego aktora filmowego i teatralnego. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 czerwca 2022r. podczas Dni Zduńskiej Woli (choć został oddany do użytku niemal miesiąc wcześniej).

To nie będzie pierwszy raz, kiedy Zduńska Wola zostanie doceniona przez PAP

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowany został w 2022 roku przez Polską Agencję Prasową. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło wówczas Opole, a trzecie – Rzeszów. Do konkursu swój udział zgłosiło niemal 70 gmin miejskich z całej Polski.

Jak zagłosujesz?

  • Wejdź na stronę internetową konkursu
  • Kursorem zaznacz województwo łódzkie i wybierz Zduńska Wola: Skwer Pawła Królikowskiego
  • Wpisz kod, który widzisz na obrazu i oddaj głos.

Z ograniczeń wyłączone będą dwie drogi w gminie: droga wojewódzka oraz łącznik do drogi ekspresowej S8. Na pozostałych ulicach, przez sześć godzin w ciągu doby, będzie ciemno.

Nie świeci, więc nie zużywa prądu

Gmina tłumaczy taką decyzję rosnącymi cenami energii elektrycznej i szukaniem oszczędności. Zapytałem więc, jakich oszczędności spodziewają się po przeprowadzeniu zmian.
Samorząd szacuje oszczędności na poziomie 500 tysięcy złotych. Choć nie zostało to doprecyzowane, najprawdopodobniej mowa tu o rocznych oszczędnościach. Co za tym idzie, żeby te oszczędności się pojawiły, „blackout” na ulicach powinien również trwać nie tylko w sezonie letnim, ale również jesienno-zimowym. Stąd kolejne pytanie:

Jak długo ten stan będzie utrzymany?

Odpowiedź otrzymana z Urzędu Gminy nie daje na to jasnej odpowiedzi. „Realizowanie ograniczenia w oświetleniu w porze nocnej będzie stosowane do czasu ustąpienia przyczyn finansowych”. Trzeba się więc szykować na ciemności także w pod koniec roku.

Audyt oświetlenia w gminie

Na terenie gminy obecnie przeprowadzany jest także audyt oświetlenia, właśnie drogowego. W przygotowaniu jest też modernizacja oświetlenia (wymiana starych opraw na nowe ledowe). O ile to pierwsze pozwoli gminie określić, w których miejscach lampy są potrzebne bardziej niż gdzie indziej, to drugi element przynieść ma kolejne oszczędności dla samorządu.
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, a gmina dostanie zewnętrzne dofinansowanie, lampy będą wymieniane w 2023 roku. O dziwo, nie jest to warunek konieczny – jeśli środki z zewnątrz się nie znajdą, gmina nie zamierza rezygnować z inwestycji. W piśmie przesłanym z urzędu widnieje informacja, że wówczas wymiana będzie realizowana etapami. Kto wie, pewnie w dużej mierze z oszczędności powstałych po wyłączeniu świateł w nocy.

Jaka jest szansa, że coś się jeszcze zmieni?

Odpowiedź na pytanie, czy i kiedy można spodziewać się modyfikacji nowego harmonogramu, jest równie niejednoznaczna, co ta dot. terminu zakończenia ograniczeń. W piśmie podpisanym przez wójta gminy dostajemy jedynie zapewnienie „Sugestie i wnioski mieszkańców gminy będą miały wpływ na modyfikacje obecnych założeń ograniczenia oświetlenia.”

I to zapewnienie warto przetestować, jeśli mamy propozycje kolejnych ulic, na których światło nie powinno zniknąć. Poza tradycyjną pocztą, korespondencję z urzędem można prowadzić również drogą mailową: sekretariat@ugzw.pl.