03.08.2022 Od poniedziałku, 1 sierpnia 2022, na terenie Gminy Zduńska Wola zmienia się harmonogram wyłączeń przydrożnych latarni.

Docelowo, lampy nie będą świecić w godzinach 23:00-05:00. Wójt Gminy, Henryk Staniucha, po konsultacjach z radnymi, podjęli decyzję o tych ograniczeniach w zeszłym tygodniu.

Z ograniczeń wyłączone będą dwie drogi w gminie: droga wojewódzka oraz łącznik do drogi ekspresowej S8. Na pozostałych ulicach, przez sześć godzin w ciągu doby, będzie ciemno.

Nie świeci, więc nie zużywa prądu

Gmina tłumaczy taką decyzję rosnącymi cenami energii elektrycznej i szukaniem oszczędności. Zapytałem więc, jakich oszczędności spodziewają się po przeprowadzeniu zmian.
Samorząd szacuje oszczędności na poziomie 500 tysięcy złotych. Choć nie zostało to doprecyzowane, najprawdopodobniej mowa tu o rocznych oszczędnościach. Co za tym idzie, żeby te oszczędności się pojawiły, „blackout” na ulicach powinien również trwać nie tylko w sezonie letnim, ale również jesienno-zimowym. Stąd kolejne pytanie:

Jak długo ten stan będzie utrzymany?

Odpowiedź otrzymana z Urzędu Gminy nie daje na to jasnej odpowiedzi. „Realizowanie ograniczenia w oświetleniu w porze nocnej będzie stosowane do czasu ustąpienia przyczyn finansowych”. Trzeba się więc szykować na ciemności także w pod koniec roku.

Audyt oświetlenia w gminie

Na terenie gminy obecnie przeprowadzany jest także audyt oświetlenia, właśnie drogowego. W przygotowaniu jest też modernizacja oświetlenia (wymiana starych opraw na nowe ledowe). O ile to pierwsze pozwoli gminie określić, w których miejscach lampy są potrzebne bardziej niż gdzie indziej, to drugi element przynieść ma kolejne oszczędności dla samorządu.
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, a gmina dostanie zewnętrzne dofinansowanie, lampy będą wymieniane w 2023 roku. O dziwo, nie jest to warunek konieczny – jeśli środki z zewnątrz się nie znajdą, gmina nie zamierza rezygnować z inwestycji. W piśmie przesłanym z urzędu widnieje informacja, że wówczas wymiana będzie realizowana etapami. Kto wie, pewnie w dużej mierze z oszczędności powstałych po wyłączeniu świateł w nocy.

Jaka jest szansa, że coś się jeszcze zmieni?

Odpowiedź na pytanie, czy i kiedy można spodziewać się modyfikacji nowego harmonogramu, jest równie niejednoznaczna, co ta dot. terminu zakończenia ograniczeń. W piśmie podpisanym przez wójta gminy dostajemy jedynie zapewnienie „Sugestie i wnioski mieszkańców gminy będą miały wpływ na modyfikacje obecnych założeń ograniczenia oświetlenia.”

I to zapewnienie warto przetestować, jeśli mamy propozycje kolejnych ulic, na których światło nie powinno zniknąć. Poza tradycyjną pocztą, korespondencję z urzędem można prowadzić również drogą mailową: sekretariat@ugzw.pl.